V sezoně borůvek jsou ochranáři ve střehu

Sezona borůvek je v plném proudu. Někteří sběrači však porosty zbytečně ničí, a proto ochránci přírody některé cenné přírodní lokality na přechodnou dobu uzavírají. Porušení zákazu vstupu do takových lokalit může stát tisíce korun. Lidé sbírají modré plody pro vlastní potřebu i na výdělek. „Včera jsem nasbírala kolem padesáti litrů. Nejčastěji jezdím k Mostku u Dvora Králové nad Labem nebo do Dolního Dvora. Někdy taky do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo Janských Lázní,“ řekla Jaroslava Tomíčková z Hostinného, která borůvky prodává svým známým za čtyřicet korun za litr.

Borůvky jsou dobré nejen k okamžité konzumaci či zavaření, ale využívají se také v lékařství. Obsahují vysoké množství karotenu, který chrání imunitní systém. Jsou vhodné k pročištění krve, napomáhají odvodňování, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi.

Nejvíc borůvek roste na horách

Příznivým prostředím pro růst borůvek jsou lesy s kyselou půdou, vřesoviště, pastviny, skály či kosodřeviny. Nejvíce jich roste v horských oblastech. Richard Fiedler je pravidelným sběračem borůvek, převážně v okolí Janských Lázní. „Největší sběr je na pasekách a na výsluní, v lese už méně. Nejvíce borůvek samozřejmě roste v chráněné krajinné oblasti. Tam se ale mohou sbírat, jedině pokud nesejdete z vyznačených cest,“ vysvětlil Fiedler.

Správa Krkonošského národního parku kvůli ochraně přírody již pátým rokem omezuje v sezoně borůvek vstup do některých lokalit. „Nařízení vydáváme jako ochranu vzácných lokalit před invazí sběračů borůvek. Jeho účelem je omezit přístupu veřejnosti do některých míst Krkonošského národního parku s výjimkou značených turistických cest a cyklotras. V žádném případě to tedy neznamená, že by byl zakázán průchod po stávajících turistických cestách. Lidé však nesmí vstupovat mimo ně,“ řekl mluvčí správy národního parku Radek Drahný.

Neukázněným sběračům hrozí tisícové pokuty

Důvodem omezení byl intenzivní sběr borůvek, který v těchto lokalitách probíhal v minulosti. „Tím, jak lidé devastovali borůvčí, ubývalo potravy pro semenožravé ptáky a savce. Omezení vstupu do vybraných lokalit letos platí od 20. července do 15. října. Uzavřená území jsou v terénu označena texty,“ uvedl Drahný a dodal, že porušení tohoto nařízení lze postihnout pokutou do 5000 korun.Prodej borůvek patří k tradičním letním přivýdělkům. Cena za litr se liší podle místa prodeje. Nejlevnější jsou v horských oblastech, kde můžete litr pořídit za čtyřicet až padesát korun, dál od hor cena stoupá. Veškerý prodej podél silnic je nelegální, cena za litr borůvek se tam může vyšplhat až na sto korun.Borůvčí nejvíc poškozuje sběr takzvanými hřebeny. Opatrní a šikovní sběrači však dokáží trhat borůvky i tímto způsobem, aniž by na borůvčí byl jejich zásah znatelný.

„Použití hřebenu žádný zákon nezakazuje, ale zákon o obecné ochraně rostlin a živočichů uvádí, že všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k jejich ohrožení nebo degeneraci. Bohužel, sbírání hřebenem borůvčí ničí,“ upřesnil Drahný.

„Na borůvky vyrážím už ve čtyři hodiny ráno, sbírám přibližně do deseti hodin a pak jezdím do různých měst, kde se právě konají trhy, a borůvky tam prodávám,“ řekla žena ze Svobody nad Úpou, která nechtěla zveřejnit své jméno.Někteří sběratelé nabízejí borůvky horským hotelům. „Takový přísun borůvek však není pravidelný. Borůvkové poháry a koláče máme v nabídce celoročně, proto jsme většinou odkázáni na mrazírenské výrobky. Pokud ale někdo přijde s čerstvými borůvkami, rádi je vykoupíme,“ řekl majitel hotelu Lesní dům v Janských Lázních Pavel Veselý.Hotely nejčastěji nabízejí klasické zpracování borůvek v podobě borůvkových koláčů či kynutých knedlíků. Labužníci si ovšem mohou připravit borůvkového ježka, likér či borůvkovou polévku.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info