Václavky útočí na suchem oslabené stromy

Důsledky extrémně horkého a především suchého léta 2003 se stále projevují. Období sucha se však vyskytují prakticky v části vegetačního období každého z předchozích roků. Podobně tomu bylo i letos v červnu, kdy spadlo minimální množství srážek. Nedostatek vláhy a vysoké teploty oslabují především stromy a celé lesní porosty. To se projevuje porušením jejich pletiva a pak ztrátou přirozené obranyschopnosti vůči různým chorobám a škůdcům. Takovéto stromy napadají nejenom kůrovci, ale i dřevokazné houby.

V té souvislosti už upozorňují lesníci na zvýšený výskyt dřevokazné václavky. Ta znamená pro napadený strom skutečné nebezpečí. Houba si podobně jako kůrovec vybírá především oslabené smrky. Ty po napadení usychají a jejich nekvalitní dřevo se pak prodává hluboko pod cenou. Na Příbramsku, ale i v jiných oblastech se také projevil zvýšený výskyt této houby. Ovšem o kalamitním stavu nelze hovořit. To potvrdil vedoucí dobříšského závodu státního podniku Lesy České republiky Josef Hrdina. Ani ve vojenských Brdech není situace tak dramatická, ačkoliv místně se dá už od loňského roku hovořit o větším výskytu václavkou napadených stromů. Častěji než v jiných letech se na stromech objevují plodnice i jiných dřevokazných hub, jako je například troudnatec pásovaný, jenž způsobuje takzvanou hnědou hnilobu smrku.

"Stromům prospívá současné vlhké a chladnější počasí k tomu, aby nabraly sílu a zotavily se z extrémních teplot a sucha předchozích let," upozornil správce z Obecnice Václav Pernégr.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info