Vedení státních lesů je podezřelé z korupce
27.09.2005 | Silvarium
Úřad na ochranu hospodářské soutěže začal prošetřovat státní podnik Lesy ČR, protože na něj dostal řadu stížností. Podnik je podezřelý z korupce. Ani v druhém kole výběrových řízeních na práce v lese totiž nepostupoval podle zákona o zadávání veřejných zakázek, který protekci téměř znemožňuje. Dřevařská firma CE WOOD na podnik dokonce kvůli tendrům podala žaloby. Putovaly také do Bruselu a zabývá se jimi ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise.
"Státní lesy podnikatelům nabízejí osmileté smlouvy, v nichž si s výjimkou prvního roku každý čtvrtrok vyhrazují právo měnit cenové podmínky, nebo je i vypovědět. Tím dávají nevídaný prostor pro korupci," vysvětluje ve svém prohlášení CE WOOD.
Podle Lubomíra Šálka, mluvčího lesů, jedná podnik v souladu se zákonem - což mu před několik měsíci antimonopolní úřad posvětil. Tenkrát měl ale úřad jiného předsedu a LČR neměly na krku kvůli tendrům žaloby. Nyní už antimonopolní úřad tak jasno nemá. "Předseda úřadu Martin Pecina dal pokyn, aby byl vypracován nezávislý posudek, zda LČR jsou, nebo nejsou veřejným zadavatelem," sdělil mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Pokud úřad uzná, že tendry neprobíhaly podle zákona, budou je muset LČR zrušit. V každém případě podnik čeká ještě šetření, jestli nezneužívá dominantního postavení.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)

Tweet



