Vlastníci lesů rokovali o svých problémech

O problémech vlastníků lesů jednala 2. řádná valná hromada SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla ve Vilémově na Vysočině. Zabývali se přípravou nového zákona o lesích, možnostmi, jak získat dotace z domácích i evropských zdrojů a také ochranou přírody. Informoval o tom předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) Ing. František Kučera.

Komora soukromých lesů se zabývá zejména podporou a propagací soukromého lesnictví jako významného činitele českého venkova. toto seskupení je kolektivním členem SVOLu, který zastřešuje i další kategorie nestátního vlastnictví lesů – obecní a družstevní, a ve své činnosti se mimo jiné opírá o zkušenosti a pomoc zahraničních partnerů - Organizace evropských vlastníků půdy (ELO) a Evropské konfederace vlastníků lesů (CEPF), vysvětlil Kučera.

Na pořadu jednání byla příprava věcného záměru nového zákona o lesích, od něhož vlastníci očekávají nový přístup k poslání lesů, to znamená odklon od úsilí zajistit co největší produkci jakostní dřevní hmoty, a naopak posílit význam lesa pro životní prostředí, respektování vlastnických práv v rozsahu běžném v zemích na západ od našich hranic, jednoznačné vyřešení současné dvojkolejnosti státní správy, diferenciaci poslání a společenské úlohy lesů státních, obecních a soukromých a v neposlední řadě i hledání úspor v dosavadním systému kontroly a lesnického plánování, sdělil Kučera.

Na poli ochrany přírody se aktivity zástupců Komory a SVOL soustředí zejména na přípravu a účast na tzv. Kontinentálním semináři (Polsko, 2006), kde se definitivně schvalují návrhy členských států na zařazení území do seznamu evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000, dále na pokračování aktivní činnosti v pracovní skupině Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny, založené k vytvoření zásad hospodaření na území zařazených do Natury, a práci na vyhlášce o újmě za ztížení hospodaření.

Zásadní otázkou každého majetku či podniku, nejen lesnického, je podle Kučery jeho ekonomická životaschopnost. I proto byly na jednání vlastníků nejčastěji skloňovaným slovem „dotace“ - jednak možnosti, které nabízejí domácí zdroje a evropské fondy pro nejbližší měsíce a roky, ale i výhled finanční pomoci z Evropského fondu rozvoje venkova na roky 2007-2013. Tato je primárně závislá na rozhodnutí Evropské unie, jaké procento finančních prostředků ze svého rozpočtu na podporu rozvoje venkova, potažmo zemědělství a lesnictví, uvolní. Zatím nedošlo mezi jednotlivými zeměmi k dohodě. V rámci příprav budoucího financování rozvoje venkova probíhala v ČR v letošním roce tzv. národní diskuse o jeho prioritách a také na základě jejích výsledků byl zpracován Program rozvoje venkova ČR s návrhem dotačních titulů na výše uvedené období. Materiál by měla vláda projednat do 31.ledna a předložit Evropské komisi do 30. května příštího roku. Ku škodě nových českých pravidel je, že nepřinášejí do lesnictví více peněz, než tomu bylo dosud, a svým objemem nezajišťují zvyšování hodnoty lesa, jak požaduje Nařízení Rady o podpoře venkova, poznamenal Kučera.

Valnou hromadu završily volby do orgánů Komory. Novým předsedou Komory na dvouleté funkční období byl zvolen Richard Belcredi, majitel panství v Brodku u Prostějova, bývalý český velvyslanec ve Švýcarsku a držitel řádu T. G. Masaryka, udělovaného prezidentem republiky osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Do nejužšího vedení Komory byli dále zvoleni Josef Bartoň-Dobenín, Bedřich Schwarzenberg, Ctibor Záruba a Constantin Kinský.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info