Všichni lidé by se k lesům měli chovat s úctou
16.11.2001 | Orlické noviny
Oblastní inspektoráty Lesů České republiky představují odloučená pracoviště ředitelství rovnoměrně rozmístěná po republice. V čele choceňského inspektorátu je Jaroslav Matička.
Co tvoří náplň vaší činnosti?
"Posláním Lesů České republiky je spravovat lesy ve vlastnictví státu a ty, které prozatím při restitucích nebyly vydány. Ve značném rozsahu zajišťují také výkon odborného lesního hospodáře pro drobné vlastníky lesů. Naším posláním je inspekce lesnické činnosti a servis pro lesní správy, to jsou služby právní, investorské, při výstavbě nemovitostí, lesní dopravní sítě, dále pěstování a ochrana lesa i rozsáhlá agenda při vyřizování restitucí."
Jak velké území zasahuje choceňský oblastní inspektorát?
"Jde o území v rozloze přibližně jedné třetiny bývalého východočeského kraje od Broumovska po Svitavsko. V tomto území spravujeme šedesát čtyři tisíc hektarů státního lesa."
Mohl byste se pokusit o srovnání kvality dnešních lesů s jejich podobou na konci osmdesátých let?
"Jeden pohled je zlepšování prostředí. Dá se říci, že imisní tlaky klesly o devadesát procent. Nicméně poškození půdy zejména v horských oblastech je takové, že odborníci nepředpokládají, že by se příštích třicet let něco výrazně změnilo ve prospěch lesa. Stačí nepříznivý průběh klimatu v zimním období a může dojít k dalšímu poškození lesů. Pokud se týká hospodaření, došlo k výraznému posunu. Nemyslím tím čistotu lesa, dokonce se dá říci, že pokud zůstane po obnově v lese maximum biologického materiálu, dochází k obohacení půdního prostředí, což prospívá další generaci lesa. Posun dopředu se týká především jemnějších způsobů hospodaření, využívání podrostního hospodaření, přirozené obnovy lesa a většího podílu listnáčů, které činí porosty odolnějšími. Stav lesů pokročil, jak v jejich vzhledu tak v přístupu k nim. Výjimky však bohužel existují, různí zlatokopové taky."
Jaký vztah máte k čím dál častějšímu vytyčování cyklotras či cyklostezek v lesích?
"Lesy České republiky mají rámcové smlouvy s Klubem českých turistů a s ochránci přírody. Takže se na budování cyklotras podílíme a usměrňujeme prvotní záměry. Nárůstem cykloturistiky je samozřejmě ovlivňována rovnováha ve vztahu k lesní zvěři. Ze zákona se každý občan může pohybovat na kole po zpevněných lesních cestách. V oblastech zejména s jelení zvěří to působí zneklidňujícím tlakem, takže i při nižších stavech zvěře škody na lese stoupají. I toto je jeden z faktorů, které k tomu přispívají."
Co říkáte větším pravomocem myslivců podle návrhu zákona, který je před schválením v senátu?
"Podle mne došlo jen k malým posunům proti stávající verzi zákona o myslivosti. Spíš vidím některá úskalí ve funkčnosti nového zákona. Zejména mám na mysli schvalování honiteb v roce 2003."
Jak byste vyjádřil osobní vztah k lesu?
"Dává radost, odpočinek, uvolnění všem lidem. Myslím si, že všichni lidé by se k němu měli chovat s úctou."
Další články v kategorii Lesnictví
- Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům (12.12.2025)
- Novým děkanem Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU byl zvolen Vladimír Gryc (12.12.2025)
- Lidé v Českém ráji kritizují kácení stromů u silnic, podle silničářů bylo nutné (11.12.2025)
- Dřevo z Ruska se dostává do EU prostřednictvím dceřiné společnosti výrobce hraček (11.12.2025)
- TZ AOPK ČR: Zákaz zábavní pyrotechniky ochrání přírodu v nejcennějších partiích Hrubého Jeseníku (11.12.2025)
- K odkladu sporného evropského nařízení o odlesňování přispěla i Potravinářská komora ČR (11.12.2025)
- Ukrajina omezuje vývoz dříví, aby chránila zásoby paliva a materiálu pro armádu (10.12.2025)
- Zpráva o stavu lesa 2024: méně nahodilých těžeb, více přirozené obnovy (10.12.2025)
- Do Lužických hor se vrátily divoké kočky. Fotopasti ukázaly koťata (09.12.2025)
- U Barcelony omezili vstup do volné přírody ve snaze zabránit šíření moru prasat (09.12.2025)

Tweet



