Výrobci krbů, pecí a kachlových kamen zdokonalují tento způsob topení tak, aby mohl konkurovat ostatním

I když nám lidská důmyslnost a vynalézavost přinesla i v oblasti vytápění několik nových způsobů a technologií, které překonaly ty původní, nelze tvrdit, že úplně vytlačily léty osvědčené druhy vytápění.Hlavně dřevo, které v porovnání s uhlím šetří životní prostředí a je i obnovitelným zdrojem energie.

Navíc oheň lidi odjakživa fascinuje, a proto, pokud ho můžeme mít doma pod kontrolou, nám vnese do domácností či odpočinkových zón v zahradách příjemnou, nefalšovanou atmosféru. Možná i proto výrobci krbů, pecí a kachlových kamen neopouštějí tento tradiční způsob topení. Spíše naopak, zdokonalují ho tak, aby mohl konkurovat ostatním.

Proč krb a proč dřevo

Trend budování krbů či kachlových kamen v rodinných domech, ale stále častěji i v bytech, je dnes velmi aktuální. Asi proto, že pociťujeme potřebu trochu se vrátit k tradici a atmosféře, kterou dokáže takovéto zařízení v interiéru vytvořit. Jedním z důležitých kritérií, proč krb už není jen okrasou, je jeho schopnost vytápět. A to nejen prostor, kde stojí, ale i vzdálenější místnosti. Na trhu je několik typů, s různou účinností, a proto si můžeme vybrat podle toho, zda nám jde skutečně jen o dekoraci, nebo o efektivní a poměrně levný způsob topení. A ke krbu či k peci neodmyslitelně patří dřevo, tedy médium, které při spalování vyrábí energii. Podmínky na využívání tohoto paliva jsou u nás mimořádně příznivé a mnozí z nás si neuvědomují, že je to relativně levné palivo. Určitě si nyní někteří čtenáři představí padající stromy a kalamity. Topení dřevem však už dnes neztělesňují klasická polínka, ale mnohem progresivněji zpracované odpadové dřevo, které by se už jiným způsobem nemohlo využít - dřevní biomasa, dřevěné štěpky, brikety, pelety nebo rašelinové brikety. To vše může hořet v našich krbech nebo pecích a přitom nepoškozovat životní prostředí. Ani nadměrnou těžbou, ani sirnými zplodinami. Dřevo je totiž neobsahuje. A ještě jedno pozitivum spalování dřeva: produkce skleníkového plynu -oxidu uhličitého je nulová.

Výhody a nevýhody

Dřevo můžeme spalovat několika způsoby, ale i s různou efektivitou. Pokud se rozhodneme, že budeme pomocí krbu i vytápět, buď celý interiér, nebo jeho část, měli bychom znát i jednotlivé druhy krbů a pecí a jejich efektivnost. Odborníci v této oblasti nám mohou být velmi užiteční, hlavně při zmiňovaném výběru.

Otevřený krb

Jde o zděné otevřené ohniště s přímým napojením na komín, bez možnosti přídavných výměníků. Jeho účinnost je velmi nízká (kolem 15 procent). Teplo vydává sáláním z ohniště. Proto jsou ve starých francouzských zámcích obrovské krby s ohništěm vysokým až dva metry. I dnes se často využívá ve stylových interiérech. Odborníci však doporučují použít při jejich stavbě tzv. skrytou krbovou vložku, resp. krbovou kazetu na ohřev vody, čímž se může zvýšit jeho účinnost až na 70 procent.

Teplovzdušný krb

Je to vlastně krbová vložka obezděná v krbové obestavbě s otevíracími, resp. výsuvnými dvířky. Ohřívá chladný vzduch přiváděný od podlahy. Částečně ohřívá i sáláním ze skla krbové vložky. Dnes je nejčastějším řešením. Účinnost závisí na kvalitě krbové vložky (50 až 70 procent). Ohřátý vzduch lze rozvést pomocí speciálních trubek a ventilátorů až do vzdálenosti 15 m od krbu. Nevýhodou je vyšší prašnost v prostoru, a tedy zvýšené riziko pro alergiky.

Akumulační krb Zdokonalená verze teplovzdušného krbu s uzavřeným ohništěm. Doplněním akumulační nástavby (tahu) je možné zvýšit jeho účinnost, a dosáhnout tak příjemného sálavého tepla při obezdění vložky akumulačním materiálem.

Akumulační kamna Znovu jde o uzavřené ohniště s dvířky na přikládání paliva. Je napojené na spalinové tahy, kde se teplo "uloží", a potom ho kamna sáláním uvolňují do prostoru. Stavba může být zděná a omítnutá, ale častěji bývá kachlová. Účinnost dobře dimenzovaných kamen může dosáhnout až 90 procent. Stavba vyzařuje zdraví prospěné záporné ionty. U nás mají tato kamna dlouhou historii. Toto řešení je vhodné pro alergiky a lidi, kteří chtějí bydlet zdravě. Nevýhodou je delší náběh teploty kamen, tzv. nabíjení.

Teplovzdušná kamna Speciální litinová, tzv. kamnová vložka napojená na litinový výměník. Obestavba se dělá z akumulačního materiálu (většinou se používají kachle). Slouží na rychlé vytopení i velkých prostorů. Součástí může být i ohřev vody. Vysoké účinnosti tohoto řešení se dosahuje spalováním dřeva při velmi vysoké teplotě - nad 600 řC.

Kombinovaná kamna Jde o podobné řešení jako u teplovzdušných kamen, ale litinový výměník je nahrazen akumulačními tahy. Teplo se "uskladňuje". Kamna jsou náročná na dimenzování, ale u tohoto řešení můžeme dosáhnout nejvyšší účinnosti při nejnižších emisích. V některých státech EU jejich stavbu dotuje stát až do výšky 50 procent.

Nezaostává ani design Současně se vznikem nových, účinnějších druhů krbů a kamen do našich domácností a zahrad výrobci nezanedbávají ani jejich design. Dnes už můžeme vybrat krb do skutečně různých designérských podob interiéru, a můžeme tak zušlechtit daný prostor významnou dominantou. Vedle tradičních stavěných krbů trh nabízí i řešení, která jsou vlastně jen vkusně upravenými krbovými vložkami s příslušenstvím. Navzdory tomu jsou v interiéru velmi působivé. Pro náročné existují dokonce i otáčivé modely. Do módy se opět vracejí otevřené krby, které však mají hlavně estetický efekt. Výjimkou nejsou ani netradiční tvary pyramid či kuželů, zajímavá designérská řešení skleněných dvířek nebo celé litinové vložky. Je třeba jen hledat a určitě najdeme správný typ do našich domů.

Ohlédnout se, nebo ne?

Určitě má význam ohlédnout se trochu do minulosti a zauvažovat nad tím, zda bychom podobné způsoby vytápění nebo zušlechtění interiéru nemohli využívat i dnes. Mnozí tak už učinili a jsou spokojeni. Mnoho je i takových, kteří se rozhodli podobně a spokojeni nejsou. Možná proto, že podcenili složitost problematiky a rozhodli se budovat na vlastní pěst. Stačí totiž zapomenout byť jen na maličkost a krb nebude fungovat tak, jak má. I proto se můžeme obrátit například na Cech kachlářů, který sdružuje odborníky v dané oblasti a dokáže stavebníkům fundovaně poradit. Není ostuda zeptat se, vždyť za ten příjemný pocit u plápolajícího ohně v krbu to stojí. A dřevo jako palivo by také nemělo být faktorem, který by měl odradit. Je to jedna z nejlevnějších variant, máme ho u nás dostatek, je to obnovitelný zdroj energie a jeho podoby, které jsme uváděli, jsou moderním řešením v zemích západní Evropy a využívají se ve velmi hojné míře. Takže zkusme se alespoň ohlédnout, zvážit klady a zápory i současnou situaci a hlavně nebát se budoucnosti.Článek připravený podle měsíčníku HOME - Vašeho časopisu o bydlení.

***

Výhřevnost tuhých paliv

- dřevené štěpky -16 000 - 17 000 kJ/kg- dřevěné brikety -17 000 - 19 000 kJ/kg

- dřevěné pelety - 17 500 kJ/kg

- rašelinové brikety -19 000 - 20 000 kJ/kg

- hnědé uhlí -10 500 - 17 200 kJ/kg

- zatěžuje životní prostředí

- černé uhlí -20 900 - 31 400 kJ/kg

- zatěžuje životní prostředí

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info