Vysadí desítky tisíc stromů
03.01.2019 | Denik.cz
Litomyšl - Následky vichřice na konci loňského roku byly v Nedošínském háji nedaleko Litomyšle obrovské. Kvůli narušení kmenů a kořenů museli lesní dělníci v minulých měsících vykácet zhruba 600 stromů.
Po několika jednáních s představiteli kraje a ochránců přírody se v uplynulých dnech konečně podařilo tyto ztráty zacelit. „Vysadili jsme tam 1200 olší, 2400 dubů a 200 jilmů, ale samozřejmě bude trvat, než se místo zazelená,“ řekl k nápravě škod způsobených vichřicí Petr Novák, vedoucí Městských lesů Litomyšl.
Oproti prvním předpokladům je to o 200 stromů více. Nedošínský háj však ani po vysazení takového množství zeleně nebude vypadat jako před kalamitou. Na požadavek ochranářů budou v lokalitě zanechány některé popadané větve a kmeny kvůli zachování tamní biodiverzity, protože v háji žijí drobní živočichové a hmyz.
Připravuje se také dokončení oplocení, které má chránit sazenice před poškozením divokou zvěří. Někteří občané upozorňovali na neutěšený stav oblíbeného výletního místa a také na laxní počínání města ve vztahu k místu. Odstranění následků vichřice však nebylo jednoduché.
„Práce na obnově známé litomyšlské přírodní památky komplikoval jednak stav stromů, ale také rozmáčená půda. Většinu prací proto museli lesníci dělat v době, kdy byla zemina promrzlá,“ sdělil tiskový mluvčí města Michele Vojáček.
OSÁZÍ I DALŠÍ LOKALITYPod palbou kritiky byla radnice i za vykácené stromy v areálu Černé hory. „Dělo se tak kvůli napadení některých stromů kůrovcem, dřevo se tam ale těžilo i kvůli zajištění bezpečnosti chodců a motoristů, na které by při poryvech větru mohly spadnout větve či celé stromy,“ podotkl mluvčí. V této lokalitě dělníci vysadí 6500 sazenic listnáčů, jde především o duby, ale také o buky, jilmy a třešně.
„V celém našem majetku budeme sázet asi 45 tisíc stromků,“ dodal Petr Novák.
Další články v kategorii Lesnictví
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)
- Hradec Králové posílí MHD do městských lesů, parkoviště náporu nestačí (19.03.2026)
- Aukce cenného dříví v Holešově vynesla přes 18 milionů korun, podobně jako loni (19.03.2026)
- Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu (18.03.2026)
- Malí farmáři a ochránci přírody: Příčinou poklesu biodiverzity je i dlouhodobě nesprávný výkon práva myslivosti (17.03.2026)
- Pomozme zvýšit zastoupení javoru klenu v našich lesích (12.03.2026)
- Lesy České republiky mají nový TOP management (12.03.2026)
- Protipovodňové přehrážky obnovily v Bohdašínském potoce na Náchodsku Lesy České republiky (12.03.2026)
- Andrea Kolowrat Krakowská: V naší zemi stále chybí respekt veřejnosti k soukromému vlastnictví (11.03.2026)

Tweet



