Výsledky hospodaření LČR na Písecku

Výsledky hospodaření LČR na Písecku

Oblastní inspektorát (OI) Písek státního podniku Lesy České republiky (LČR) dnes na tiskové konferenci podrobně informoval zástupce médií o aktivitách lesních správ (LS) v jeho působnosti. Cílem akce je poskytnout veřejnosti úplné a podrobné informace o tom, jak LČR plní svoji funkci hospodáře ve státních lesích.

Organizační struktura LČR v rámci OI Písek

OI Písek je detašovaným pracovištěm ředitelství LČR v oblasti jižních a západních Čech. V současném období působí v rámci inspektorátu čtyři lesní správy (LS): Tábor, Milevsko, Vodňany, Spálené Poříčí a lesní závod (LZ) Boubín se sídlem ve Vimperku.

Obhospodařování lesa ve státním vlastnictví a výkon funkce lesního odborného hospodáře (OLH) pro jiné vlastníky lesů zajišťuje v rámci OI Písek celkem 145 technicko-hospodářských pracovníků.

OI Písek zajišťuje hospodaření v 69 665 ha lesa (stav k 31. 12. 2002) na katastrální výměře 427 879 ha. Pro jiné vlastníky lesa zajišťuje výkon odborného lesního hospodáře na 34 085 ha lesa.

Terénní členitost a rozmanitost

Z rozlehlosti území OI Písek vyplývá značná terénní rozmanitost. Nejníže položeným místem je údolí Vltavy (LS Milevsko) 250 m. n. m. Nejvýše položeným místem je vrchol Boubína 1362 m. n. m.. Územím protéká od jihu k severu řeka Vltava, Lužnice a Otava. Území OI Písek je na jihu ohraničeno Šumavou, na západě pohořím Brd, na severu se dotýká Středočeské pahorkatiny a na východě Českomoravské vrchoviny.

Správní uspořádání

Ve vztahu ke správnímu uspořádání České republiky patří převážná část území OI Písek do kraje Jihočeského a to 69 % své rozlohy. Kromě toho zasahuje OI do kraje Plzeňského 18 % své rozlohy a do kraje Středočeského 13 %. Do kraje Vysočina spadá 24 ha.

V organizační struktuře LČR, sousedí OI Písek na severu s OI Brandýs nad Labem a LZ Dobříš, na západě s OI Plzeň a s OI Klatovy, na jihu hraničí se Šumavským národním parkem a OI Český Krumlov a na východě s OI Jindřichův Hradec.

Chráněná území

Na území spravovaném OI Písek se nachází řada chráněných území:

Image1.jpg

Chráněná krajinná oblast Šumava zahrnuje celou řadu chráněných území všech stupňů ochrany. Nejznámější je rezervace Boubínský prales.

Genové základny

Pro možnost získání kvalitního osiva, řízků a roubů, původních geneticky cenných porostů, byly vyhlášeny tyto genové základny:

Image2.jpg

Semena se sbírají zuznaných porostů pro sběr semen nebo ze semenných sadů, rouby a řízky se odebírají z výběrových stromů mimořádné kvality.

V rámci OI Písek je evidováno celkem 447 výběrových stromů.

Lesnické hospodaření

Základní strategií hospodaření OI Písek je trvale udržitelné obhospodařování lesů. Znamená to, že je vyvíjena maximální snaha o zabezpečení nepřetržitého a vyváženého plnění produkčních amimoprodukčních funkcí lesa.

Tato strategie zahrnuje zejména:

- zvyšování podílů přirozené obnovy lesa

- zvyšování zastoupení listnáčů a jedle v porostech

- snižování nezdaru zalesňování

- zvyšování stability porostu včasnými výchovnými zásahy a s tím spojené snižování

nahodilých těžeb

- zabezpečení důsledné ochrany lesa proti škůdcům.

Směr lesnického hospodaření OI Písek naznačují dále uvedené vybrané ukazatele:

Podíl přirozené obnovy se ustálil na 17 % a dále se zvyšuje.

Nezdar zalesnění se podařilo snížit z 27 % v r. 1998 na 12 % v roce 2002.

Podíl nahodilých těžeb se vlivem vichřice z28. 10. 2002 zvýšil z11 % v roce 2001 na 31% v roce 2002. Vroce 2003 se očekává podíl nahodilých těžeb z těžby celkové kolem 70 %. Jde ozpracování výše uvedené kalamity a o zpracovávání suchem postižených porostů, ve kterých hrozí rozmnožení kůrovců.

Použití melioračních a zpevňujících dřevin se z plochy 86 ha v roce 1998 zvýšilo na 243,91 ha v letošním roce, což představuje 41 % celkového zalesnění.

Přehled vybraných ukazatelů je uveden v následující tabulce:

Image3.jpg

Finanční hospodaření

Oceňovanou skutečností je vyrovnané finanční hospodaření LČR, které své činnosti financuje z vlastních zdrojů. Vývoj finančního hospodaření za uplynulých pět let je uveden v následující tabulce:

Image4.jpg

Kolísání v jednotlivých letech je způsobeno navracením lesů původním vlastníkům (restitucemi), dobíháním lesních hospodářských plánů a zahajování prací podle plánů nových. Důležitou podmínkou udržení ziskového hospodaření je udržení nákladů na pěstební činnosti na přijatelné úrovni.

Příklad výše těchto nákladů je uveden v následující tabulce:

Image5.jpg

Pro zajištění cílů veřejného zájmu byl podnikem LČR přijat "Program 2000".

Výrazně se zvýšil podíl investic do rekreačních funkcí lesa. Lesníci kladou také velký důraz na péči o prameniště pitné vody a lesní studánky.

Organizačními jednotkami (OJ) LČR v působnosti OI Písek byly již vynaloženy značné prostředky na výše uvedené činnosti:

Image6.jpg

Zdroj: LČR

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info