Výzkum Evropské unie se zaměřil na lesy a ovzduší

Mohou evropské lesy, půda či tráva představovat určité řešení problému s emisemi oxidu uhličitého CO2? Odpovědět na tuto otázku by měla iniciativa CarboEurope, kterou Evropská komise představila koncem minulého měsíce ve španělské Valencii. Iniciativa je souborem patnácti výzkumných projektů s celkovým rozpočtem 25 miliónů eur. Projekt spojuje asi 160 výzkumných institucí ze zhruba dvaceti zemí.

Hlavním cílem výzkumu bude podle tiskových materiálů Evropské unie zjistit, zda biosféra - a to především lesy - může snížit koncentraci CO2 v atmosféře. Oxid uhličitý je považován za hlavní příčinu globálního oteplování. Biosféra Země však může pohltit více uhlíku, než uvolní. Evropské lesy by tudíž mohly představovat obrovské uhlíkové jímky. Předběžné výsledky projektu CarboEurope ukazují na míru absorpce až 30 procent průmyslových emisí vyprodukovaných za rok.

Philippe Busquin, evropský komisař pro výzkum, řekl: "Díky iniciativě CarboEurope budou spolupracovat nejlepší vědci celé Evropy, aby co nejpřesněji spočítali schopnost lesů absorbovat a uchovávat uhlík. To je obzvláště důležité, pokud budeme chtít dostát přísným cílům Kjótského protokolu pro omezení hladiny CO2. Během následujících čtyř let tudíž vynaloží EU 700 miliónů eur na podporu výzkumu globálních změn a ekosystémů."

Po ukončení iniciativy CorboEurope bude možné kontrolovat, zda vývoj směřuje k plánované redukci oxidu uhličitého v atmosféře. Proto nyní byla ustavena velká síť pro monitorování uhlíku na zemi i ve vzduchu. Naměřené hodnoty budou analyzovány a zpracovány pomocí počítačového modelování.

CarboEurope bude také zjišťovat, jak by měnící se klima mohlo pozměnit či případně snížit absorpční kapacitu biosféry pro CO2. Klíčovou roli v ochraně a zvyšování kapacity uhlíkových jímek i v boji proti klimatickým změnám by ovšem měla hrát udržitelná správa lesů. Projekt ukazuje, že polopřírodní lesy s vysokou biodiverzitou a rozvrstveným stářím dřevin jsou téměř schopné těchto cílů dosáhnout. Navíc také zjistil, že neporušené lesy uhlík stále absorbují a že ochrana lesů by se měla stát vysokou prioritou.

CorboEurope je prvním výzkumným projektem na světě, který integruje sledování uhlíku na Zemi a v atmosféře v rámci celého kontinentu. Podobné iniciativy se nyní zvažují i ve Spojených státech, Japonsku a Číně.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info