WOLLEMIA NOBILIS

WOLLEMIA NOBILIS

Výstaviště FLORA Olomouc

Wolemie je jehličnan z období druhohor, předpokládá se, že rostla již v geologickém období jury. V živočišné říši se ve shodnou dobu setkáváme s dinosaury, o člověku na Zemi ještě nebylo ani památky. Wolemie byla objevena na podzim roku 1994 v Austrálii. Stromy vědci považovali za vyhynulé více jak 65 milionů let, wolemie byla známa pouze z fosilií. Patří k nejvzácnějším živým organismům na zeměkouli, řadí se mezi nejstarší stromy na Zemi, je propojením s nepředstavitelnou vyhynulou minulosti.

V průběhu věků si Austrálie udržela výjimečnou diversitu živočišných a rostlinných druhů, kterou však citelně narušil při osidlování člověk. Všichni velcí živočichové záhy vyhynuli a příchod Evropanů ohrozil další stovky rostlin a živočichů. Více jak pět tisíc z nich je dnes na pokraji záhuby. Nyní je důležité zajistit nalezeným rostlinám nadále nerušený vývoj. Přesné místo jejich výskytu se udržuje v naprosté tajnosti, vstup se přísně kontroluje, oděv a vybavení musí být sterilizováno.

Budoucnost zmíněných stromů je velmi nejistá, přesto, že rostou na dně nepřístupné rokle. Nacházejí se méně než hodinu letu od Sydney. Malý požár nebo nemoc mohou způsobit jejich zánik. Proto se odborníci snaží zajistit množení rostlin ve specializovaných zahradnických závodech. V letošním roce již přicházejí i v ČR na trh rostliny, které jsou na základě vegetativního množení následníky původní populace v přírodě. Stromy na původní lokalitě jsou sledovány s velkou péčí a jako součást poslední možné záchrany vědci pozorně sledují každý živý semenáček a sbírají semena. Tento druh je dnes početnější v laboratoriích, než ve volné přírodě.

V období let 2005/6, kdy jsou již wolemie volně dostupné, se všechny výtěžky z prodeje investují do ochrany jedinců ve volné přírodě, jakož i na ochranu ostatních vzácných a ohrožených druhů. Celosvětová výsadba wolemie v příbytcích, zahradách a parcích bude zárukou, že tento druh nevyhyne a minimalizuje hrozbu nezvaných hostů u wolemií ve volné přírodě.

Potenciální kupci, ale o další zájemci o rostlinu z ČR se mohou zapsat do klubu ochránců wolemie na stránce www.wollemipine.cz

Celosvětové představení wolemie

Wolemie byla představena zároveň se speciální výstavou „Wollemi Pine Wilderness Unveiled“ (Odhalená samota wolemií) v Royal Botanic Gardens Sydney (Královské botanické zahrady v Sydney) od 14. do 23. října 2005. Návštěvníci mohli shlédnout přibližně stovkou prvních vypěstovaných wolemií. Vrcholem výstavy bylo zpřístupnění limitovaného počtu velmi žádaných wolemií na mezinárodní Sothebyho aukci, která se konala na místě výstavy 23. října 2005.

Výstavu navštívilo tisíce příznivců wolemie a aukce zaznamenala nebývalý úspěch. Prodalo se všech 292 dražených stromů za více než 1 000 000 australských dolarů.

Významný objev wolemie v australském pohoří Blue Mountains sehrál klíčovou úlohu při ustanovení této oblasti v prosinci 2000 za světové kulturní dědictví. 200 milionů let staré dějiny wolemie, její úspěšná evoluční strategie a status ohroženého druhu, to vše přispělo k ochraně oblasti Blue Mountains, která je jednou z nejpozoruhodnějších přírodních rezervací na světě.

Wolemie v ČR

První rostlina v Česku byla slavnostně zasazena dne 4. 4. 2006 v Botanické zahradě hl. města Prahy v Praze 7 Troji za přítomnosti objevitele Davida Noblea. Kmotrou rostliny se stala Iva Hüttnerová. Rostlinu lze v současné době shlédnout ve skleníku Fata Morgana. Strom botanické zahradě věnovala Euromedia Group, k.s. - Knižní klub při příležitosti křtu jedinečné obrazové encyklopedie Rostliny.

Představení wolemie široké veřejnosti proběhne v rámci jarní etapy výstavy Flora Olomouc, kde bude vystaven další exemplář ve speciální expozici.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info