Wood-Tec: Domácí spotřeba dřeva je třetinová proti EU

Tuzemská spotřeba dřeva a výrobků z něj je nyní na úrovni 30 až 40 procent průměru zemí Evropské unie. V EU se ročně vyrobí a zpracuje přibližně 300 milionů krychlových metrů řeziva a zhruba 45 milionů kubických metrů dřevařských materiálů. Vývoj v českém dřevařském průmyslu obecně směřuje k tvorbě velkých celků, převážně se zahraniční účastí. Ze šesti rozhodujících zpracovatelských kapacit jich nyní pět vlastní převážně rakouští investoři. Vyplývá to z oborové zprávy, kterou ČTK získala na brněnském veletrhu Wood-Tec.

Celkové výnosy oboru v ČR se ročně pohybují kolem deseti miliard korun a u podnikatelů v lesním hospodářství na úrovni sedmi až osmi miliard Kč. I přes poměrně intenzivní těžbu však dřevní hmoty v lesích přibývá. Roční přírůstek dřeva činí 16,8 milionu metrů krychlových, těžba je kolem 15 milionů krychlových metrů ročně uvádí zpráva. Dřevozpracující průmysl je vzhledem k rozložení surovinových zdrojů velmi významný po regionální rozvoj. V tuzemsku mají v oboru nejvyšší podíl pilařská výroba, stavební truhlářství a tesařství, výroba dýh, překližek a desek i dřevěných obalů. V materiálové oblasti zažívají nyní boom nové, takzvané orientované třískové desky, které mají velmi široké využití.

Pro další vývoj oboru budou mít v nejbližší době podle odborníků největší význam tři faktory. Prvním je zlepšení přístupu k penězům, ať už formou úvěrů nebo ziskem silných strategických partnerů. Druhým faktorem je nutné zvýšení produkce výrobků s vyšší přidanou hodnotou, a tím i vyšší zhodnocení dřeva jako suroviny. Poslední nezbytným předpokladem rozvoje oboru bude i postupné zvyšování domácí spotřeby výrobků ze dřeva. Za významný zdroj rozvoje oboru považují odborníci veřejné zakázky a podnikovou výstavbu, stejně jako rekonstrukce panelových domů. V ČR je z panelů asi 62.000 domů s 1,165 milionu bytů, což představuje více než 31 procent trvale obydleného bytového fondu.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info