Zájem o vánoční stromky v květináči roste, stále však vedou řezané

Češi mají nejraději řezané vánoční stromky, nemálo lidí si kupuje i umělé. Roste také poptávka po stromcích v květináči. Oproti rozšířenému mínění ale takový stromek po Vánocích přírodu příliš neobohatí. Pro výsadbu není totiž určený.

V Česku se každoročně prodá zhruba milion řezaných stromků. Podle průzkumu společnosti Perfect Crowd se takový stromek objeví zhruba v polovině tuzemských domácností. Podle prodejců však přibývá lidí, kteří chtějí mít během svátků v bytě nefalšovanou přírodní vůni a pořizují si stromek v květináči.

„O květináčové stromky je větší a větší zájem, každý rok se jich prodává víc,“ říká David Sokol ze společnosti Baobab, jednoho z největších obchodníků s vánočními stromky v Česku.

Ačkoliv zájem roste, stále se však jedná jen o zlomek z celkového počtu. Baobab každoročně prodá kolem 60 tisíc řezaných stromků a zhruba jen tisícovku stromku živých. Jak navíc upozorňuje Sokol, tyto stromky jsou určeny primárně pro vánoční trh a lidé by neměli být překvapeni, pokud se ve volné přírodě neuchytí.

„Lidé si myslí, že si koupí stromek za 250 korun a pak si ho zasadí. Ve většině případů sice přežije, ale nejsou určeny na výsadbu a nikdo to zákazníkům nemůže garantovat,“ dodává Sokol.

Zhruba 43 procent lidí upřednostňuje umělý stromek a sedm procent nemá vůbec žádný. Většinou jde o jednočlenné domácnosti nebo mladé páry, které si však stromky pořizují v budoucích letech poté, jak založí rodinu.Ceny vánočních stromků v Česku se sice liší podle prodejního místa a regionu, příliš se však nemění. Částky od 550 do tisíce korun za kavkazskou jedli nebo od 400 do 600 korunami za smrk pichlavý se drží už několik let.

Do konečné ceny se promítá třeba výše nájmu za prodejní plochu, ale i to, jak dlouho stromek rostl. Nejrychleji vyroste do prodejní velikosti borovice, nejdéle rostou naopak jedle. Tomu odpovídají i ceny, jedle bývají nejdražší.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info