Zasadit les se nyní vyplatí

Území Česka rok od roku stále více zarůstá lesem. I když se to někomu může zdát jako málo pravděpodobné, celková plocha českých lesů je dnes mnohem větší než v dobách komunismu, a navíc neustále roste. Důvod je podle odborníků jednoduchý. Hospodaření na zemědělské půdě se vzhledem k systému zemědělských dotací přestává na některých místech vyplácet a pro majitele půdy je v mnoha případech výhodnější pozemek zalesnit. I na zalesnění je totiž možné získat významné dotace jak ze státních, tak evropských fondů.

"Nadbytek potravinářské produkce v Evropě vede Evropskou unii k podpoře mimozemědělských způsobů údržby krajiny. A les, který kromě hospodářského významu plní i řadu funkcí v oblasti vodohospodářství a ochrany životního prostředí, je k takovým účelům ideální," řekl LN Hugo Roldan z tiskového odboru ministerstva zemědělství.

Lepší než "dřít" na poli

Už před vstupem Česka do EU stát podporoval zalesňování vlastními dotacemi, po vstupu do unie pak přibyly další peníze z evropského rozpočtu. "Pro řadu zemědělců je dnes v některých oblastech Česka výhodnější zakládat lesy než pěstovat plodiny, s jejichž odbytem mohou mít potíže," řekl Roldan. Plocha českých lesů se ale postupně rozrůstá už takřka padesát let. Zatímco například v roce 1966 pokrývaly lesy v Česku 2 599 000 hektarů půdy, loni už to bylo celkem 2 645 000 hektarů. Na rozdíl od minulosti se při poskytování dotací na zalesňování také mnohem více přihlíží k ekologickému významu lesa. Na odolnější smíšené a listnaté lesy, z nichž voda navíc odtéká mnohem pomaleji než z lesů jehličnatých, může vlastník půdy získat větší objem dotací než na smrkovou monokulturu. V případě výsadby jednoho hektaru jehličnatého lesa se jedná o zhruba 72 tisíc korun, v případě smíšených a listnatých porostů už ale dotace přesahuje 92 000. Vlastníci lesů navíc mohou počítat s určitým státním příspěvkem na lesní údržbu až do doby, kdy stromy vyrostou a mohou být pokáceny a prodány.

Pozor na soběstačnost

Mnozí zemědělci ale varují před tím, aby evropská podpora zalesňování nevedla v budoucnu k takovému úbytku zemědělské půdy, který by mohl ohrozit soběstačnost republiky v zemědělské produkci. "Když někde vyroste les, už se těžko znovu změní v pole nebo louku," tvrdí ředitelka Regionální agrární komory jižní Čechy Hana Hricová. Ministerstvo zemědělství ale argumentuje tím, že podíl orné půdy na celkové ploše zemědělsky udržované krajiny je v Česku stále o zhruba 20 % vyšší, než je průměr Evropské unie.

Image1.jpg

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info