Zasloužená rehabilitace práce našich lesníků: zásob dřeva v českých lesích neustále přibývá

Zajímavé informace o našich lesích v tisku se nezasvěceným mohou zdát jako zcela banální a příliš mnoho neříkající. Pro lesníky generací minulých i té současné je to rehabilitace za léta odsuzování.Jedná se o zajímavé informace týkající se zásob dřeva v lesích podle věrohodného odborného odhadu Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Podle něj by zásoby mohly stoupnout do roku 2045 zhruba o jednu pětinu na 732 mil. oproti zásobám z roku 1998, které byly zhruba 595 miliónů.V odhadu je započteno budoucí zalesnění asi 120 000 ha vyčleněných zemědělských pozemků.

Ovoce práceNárůst dřevních zásob v našich lesích ovšemnepřichází sám o sobě a je podložen často skrytou poctivou prací předchozích i současných generací lesníků v provozu lesního hospodářství. Jenom dlouhodobá odborná péče o lesy umožňuje zvyšování zásob dříví vzhledem k dlouhé obmýtní době od 80 do 120- i víceleté. Tato péče o lesy však současně umožnila, že dnes máme hodnotné národní parky, chráněné krajinné oblasti i množství přírodních rezervací, kde právě lesy tvoří podstatnou část - to by si měla veřejnost také plně uvědomit přes tak časté a mnohdy neúnosné tvrzení o opaku od ekologických hnutí a jejich aktivistů. Potvrzení růstu zásob a s ním spojená možnost úměrného zvyšování těžeb je pro lesníky tím nejlepším vysvědčením od nezávislých orgánů po době znevažování od roku 1989.Je to tedy rehabilitace, která přichází sice opožděně, ale přece jen - a průkazně. Snad si toho povšimnou skupiny ekologů a jejich aktivistů, především z Hnutí Duha, ale i naše veřejnost.Současně bylo zveřejněno, že podle údajů centrálních zdrojů je v České republice roční přírustek zhruba 17 miliónů. Z něj se asi 14,5 mil. zpracuje a v lesích by mělo zůstávat každým rokem nevyužitých 2,5 mil. dřeva. Dokonce tisk zveřejnil současně i informaci zástupce Hnutí Duha p. Vojtěcha Koteckého, který uvedl: "Máme výrazný přebytek dřevní hmoty, takže v českých lesích není problém zvyšovat těžbu. Jsme pro nahrazování neobnovitelných materiálů tam, kde je to možné - právě dřevem." Přitom doporučil certifikaci (globální) FSC, kterou má u nás právo udělovat zatím jen školní polesí Mendelovy lesnické univerzity ve Křtinách u Brna - český překlad má být k dispozici bohužel až do dvou let. Tuto globální certifikaci dřeva založily na počátku 90. let lesnické organizace i dřevařské firmy k ochraně pralesů.

Opravdu cenná surovinaBylo současně zcela jednoznačně potvrzeno i prokázáno, že právě dřevo jako surovina je při dobrém hospodaření v lesích naší jedinou trvale obnovitelnou surovinou, kterou však stále nedovedeme sami náležitě využívat. Z již zmíněného ministerstva zemědělství zaznělo, že většina rozhodujících firem zpracujících v ČR dřevo má dnes zahraniční majitele a úspěch jejich produkce je značně závislý na exportu - až 80 % polotovarů ze dřeva se dnes totiž uplatňuje na zahraničních trzích. Bohužel u nás je ve stavebnictví větší spotřeba dřeva omezena setrvačností a často zcela v moderní době i jejím možnostem nevyhovujícími předpisy. Málo je také známé, že tato surovina je pro stavby hygienicky nejvhodnější a stále se z ní málo staví oproti jiným vyspělým i ostatním zemím (např. USA, Kanada, ale i Německo a Rakousko - zde stojí i vzniká mnoho kvalitních dřevěných staveb). U nás převládá železobeton nebo sklo.Mnozí výrobci dřevěných staveb u nás nemají ani katalogy svých produktů a neumějí je řádně propagovat. Sami stavitelé pak neznají ani fyzikální vlastnosti dřeva, také architekti s ním neumějí většinou pracovat. Dříve u nás rozvinutý a prosperující nábytkářský průmysl nemá příliš šanci své výrobky umístit bohužel již ani v cizině vlivem silné konkurence - a to ani kvalitou ani designem nemůžeme, podle ministerských údajů, úspěšně soutěžit se zahraničím. Tak se bohužel zvyšuje export surového dříví, který jen za rok 2001 vzrostl o sedm procent při poklesu dovozu dříví.A tak jsme v poslední době znovu objevili již objevené - výhodnost staveb ze dřeva, které jsme dlouho opomíjeli, a to především v hornatých územích s lesy. Na příkladě zjištěného vývoje zásob dříví v našich lesích a možnosti zvýšení normálních těžeb - a to přes četné ničivé kalamity, které je trvale postihují, ale i následky těžby v období nacistické okupace a pak i v období takzvaného plánovitého hospodaření - bylo prokázáno, že ti naši dřívější i současní lesníci byli a nadále jsou v převážné většině dobrými hospodáři.Snad svítá, protože se mění nazírání veřejnosti na jejich práci a současně i na dřevo jako vhodnou surovinu pro obytné domy - dokazují to také "povodňové domy" v obcích hrozivě postižených loňskými srpnovými povodněmi v Čechách. Jsou reálné úvahy o tom, že z rezervy dřevních zásob v našich lesích by bylo možné například postavit asi sto tisíc bytů o rozloze 100 - jak uvedl Petr Kuklík z ČVUT Praha.Opakuji, že poctiví lesníci lesy nedrancují, jak je jim často neprávem přisuzováno, ale dobře v nich hospodaří - vychovávají je a ochraňují, pěstují i obnovují.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info