Zlatý důl v korunách. Sběrači vyrazili pro jmelí, lesníci posílili kontroly
12.12.2018 | ČT 24
„Pokud je dobrý strom, za dvě hodiny nasbírám i 150 kilogramů jmelí,“ říká stromolezec Pavel Colledani s tím, že kilo jmelí prodá za pětadvacet až třicet korun. Na sběr mu ovšem zbývá už jen pár dní, protože zahradnictví ve druhé půlce prosince ztrácejí zájem.
„Jmelí je potřeba dostatečně dopředu před Vánoci zpracovat, nasvazkovat nebo třeba nabarvit,“ doplňuje stromolezec Josef Haško, který se sběrem poloparazitické keříkové rostliny také živí.
V závislosti na velikosti trsu zákazníci za jmelí v obchodech zaplatí od patnácti do čtyřiceti korun. Podle Karla Jeřábka ze zahradnictví v pražských Řeporyjích je letos, stejně jako v předchozích letech, největší zájem o zlacené a zelené jmelí.
Za jmelím s povolením
Colledani i Haško mají na své výpravy za jmelím příslušná povolení od lesních majitelů, získat ho ale často nemusí být jednoduché. „Lesy ČR nám trhat jmelí ve svých lesech často nedovolují, podobně se k tomu staví třeba i povodí různých řek. Právě kolem toků přitom ale bývá jmelí nejvíc,“ říká Haško.
„Důvodem je bezpečnost návštěvníků, nechceme ale ani, aby se nám sběrači pohybovali v oborách nebo na zvláště chráněných územích,“ vysvětluje ředitel Lesního závodu Židlochovice Lesů ČR Miroslav Svoboda. Stromolezci se tak podle Haška nejčastěji domlouvají buď s obcemi, pod které lesy spadají, nebo s majiteli soukromých lesů.
Najdou se ale i odvážlivci, kteří se do korun stromů pro svazky vydají bez razítka, a i kvůli nim lesníci už od listopadu posilují stráže. „Při nelegálním trhání může lesní stráž dát pokutu na místě až 2000 korun, ve správním řízení jde pak o částku 5000 korun,“ uvádí tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Lezcům přitom nehrozí jen peněžitý trest, ale i úraz. Jak totiž připomíná Haško, pro jmelí se mnohdy vypraví bez zkušenosti i jištění. Jmelí přitom roste velmi vysoko a dobývat ho bez výbavy a cviku mnohdy i patnáct metrů nad zemí je podle Haška vyloženě hazard.
AUTOR Lucie Hlubučková
zdroj: ČT24
Další články v kategorii Lesnictví
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)
- Hradec Králové posílí MHD do městských lesů, parkoviště náporu nestačí (19.03.2026)
- Aukce cenného dříví v Holešově vynesla přes 18 milionů korun, podobně jako loni (19.03.2026)
- Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu (18.03.2026)
- Malí farmáři a ochránci přírody: Příčinou poklesu biodiverzity je i dlouhodobě nesprávný výkon práva myslivosti (17.03.2026)
- Pomozme zvýšit zastoupení javoru klenu v našich lesích (12.03.2026)
- Lesy České republiky mají nový TOP management (12.03.2026)
- Protipovodňové přehrážky obnovily v Bohdašínském potoce na Náchodsku Lesy České republiky (12.03.2026)
- Andrea Kolowrat Krakowská: V naší zemi stále chybí respekt veřejnosti k soukromému vlastnictví (11.03.2026)

Tweet



