Bohemia Sekt vydělal rekordních 284 milionů
28.07.2015 | E15 on line
Nejlepší výsledky od roku 2001 hlásí největší domácí výrobce vín a jeden z velkých producentů lihovin Bohemia Sekt. O více než osm procent na 1,42 miliardy korun mu loni stouply konsolidované tržby bez započtení spotřební daně. Zisk po zdanění se meziročně zvýšil o třetinu na 284 milionů korun.
„Meziroční nárůst zisku odpovídá změně stavu rezerv a opravných položek v provozní oblasti – museli jsme rozpustit rezervy na některá rizika, která nás přestala ohrožovat,“ řekl deníku E15 jednatel firmy se sídlem ve Starém Plzenci Ondřej Beránek. „Šlo tedy o mimořádnou účetní záležitost, která se už v této podobě nebude v dalších letech opakovat. Bez této operace by byl dosažen hospodářský výsledek v podstatě v úrovni předchozího roku,“ dodal.
Meziroční oživení tržeb koresponduje s meziročním nárůstem objemu prodejů o osm procent na 26 milionů lahví. Vyšší zájem firma zaznamenala jak v kategorii sektů a šumivých nápojů, tak i v kategorii tichých vín, a to shodně o devět procent. Pouze prodej lihovin meziročně stagnoval. „Na růstu tržeb na tuzemském trhu se jednoznačně projevil nárůst spotřebitelské poptávky a pozitivní spotřebitelská nálada,“ podotkl Beránek. Vedení firmy proto hodnotí loňský rok pozitivně i přesto, že tuzemský HDP loni stoupl o dvě procenta, méně, než se původně očekávalo.
Optimisticky skupina, pod niž kromě mateřské firmy patří vinařství Víno Mikulov, Chateau Bzenec, Habánské sklepy a Vinařství Pavlov a producent lihovin Pražská vodka & Destiláty, hledí i na letošní rok. „V letošním roce bychom chtěli udržet tržby na úrovni loňského roku, popřípadě s nárůstem v menších jednotkách procent, neboť nadále vnímáme pozitivní vývoj spotřebitelské nálady. Zisk by se měl přiblížit zpět úrovni předminulého roku,“ poznamenal Beránek.
Optimisticky skupina, pod niž kromě mateřské firmy patří vinařství Víno Mikulov, Chateau Bzenec, Habánské sklepy a Vinařství Pavlov a producent lihovin Pražská vodka & Destiláty, hledí i na letošní rok. „V letošním roce bychom chtěli udržet tržby na úrovni loňského roku, popřípadě s nárůstem v menších jednotkách procent, neboť nadále vnímáme pozitivní vývoj spotřebitelské nálady. Zisk by se měl přiblížit zpět úrovni předminulého roku,“ poznamenal Beránek.
Další články v kategorii Podnikání
- KARLOVA KORUNA V PENNY: ČESKÉ PRODUKTY TÁHNOU, CUKRU SE PRODALO 12 TISÍC TUN (17.03.2026)
- Zetor letos plánuje představení nové řady traktorů, další propouštění nechystá (16.03.2026)
- Kurýři rozvážek jídla stávkují (13.03.2026)
- Dva strojaři vyrábějí čokoládu podle starých receptur. Moderním trendům se brání (13.03.2026)
- Prazdroj loni v Česku prodal 7,2 milionu hektolitrů piva (12.03.2026)
- Plesl: Zaměření na design a nové trendy jsou pro pivovary krokem do zahraničí (12.03.2026)
- Tradičnímu výrobci minerálek hrozí po 160 letech zánik, lidé doufají v zázrak (11.03.2026)
- Někteří prodejci na Zelném trhu v Brně umožní platit kartou nebo QR kódem (11.03.2026)
- Zisk výrobce čokolády Lindt & Sprüngli loni stoupl o téměř deset procent (11.03.2026)
- Bernard posílá do světa Jarní speciál (08.03.2026)

Tweet




