Brusel podpoří český venkov

HN - 4.12.1998

Brusel podporí ceský venkov

Evropská unie je pripravena poskytnout ceskému zemedelství a venkovu 1 až 2 miliardy Kc rocne v období od roku 2000 až 2006. Peníze urcené predevším na investice by mela CR získat v rámci speciálního predvstupního programu SAPARD.

"Podmínkou pro získání penez je, aby mela Ceská republika do roku 2000 potrebné zákony, jež umožní prevádet verejné prostredky na soukromé podnikatelské subjekty. Jasne také musí být rozdeleny kompetence jednotlivých ministerstev, kdo za co zodpovídá, protože podpora je napríklad urcena i pro remesla a drobný prumysl," rekl vcera novinárum Balthasar Huber ze zemedelské sekce Evropské komise. Krome legislativních opatrení jsou dalšími podmínkami napríklad zpracování plánu rozvoje venkova, na nemž bude pracovat Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spolu s Ministerstvem zemedelství (MZe). "Pri príprave programu musíme zmapovat slabé a silné stránky venkova, zanalyzovat jednotlivé sektory a odvetví a vytknout si priority," uvedla Milena Vicenová z MZe.

Podle Hubera by jednou z priorit mohla být harmonizace veterinárních a fytosanitárních predpisu. MZe bude podle pravidel EU rovnež prepracovávat hodnocení území republiky z hlediska výhodnosti pro zemedelství. Nynejší podhorské a horské oblasti by mely být definovány v kategoriích horské a znevýhodnené. "Podle tohoto hodnocení by do takto nevýhodných oblastí patrilo zhruba 49 procent veškerého zemedelského pudního fondu. To odpovídá približne zemím unie, kde tento podíl ciní 52 procent," konstatovala Magdalena Hrabánková z MZe. Tuzemská dotacní pravidla pro príští rok už podle ní cástecne s hodnocením podle pravidel EU pocítají.

MZe by melo behem roku 1999 rovnež založit platební agenturu, která bude úctovat toky penez mezi EU a CR. Další povinností je ustavit monitorovací výbor pro kontrolu využití poskytovaných penez. "Ackoliv se zatím jedná o pomoc jen ve výši jedné až dvou miliard korun, potrebujeme mít veškerou administrativu už proto, abychom byli pripraveni využívat další strukturální fondy po našem vstupu do EU," upresnila Vicenová. Ceské zemedelství dostává rocne ze státního rozpoctu zhruba deset miliard korun dotací, další tri miliardy korun byly v posledních letech vyplaceny pres MMR na Národní program obnovy venkova. EU rozhodla uvolnovat pro venkov deseti zemí strední a východní Evropy celkem 0,5 miliardy ECU rocne.

Dotace zemedelství ze státního rozpoctu

(v mld. Kc)

1996 6,65

1997 6,23

1998 9,63

1999 10,33*

*) návrh

Praha (jaf)

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info