Ceny brambor jsou stejné jako před třinácti lety!
15.04.2005 | Denik.cz
Zemědělské produkty prodávané v českých obchodech jsou stále levnější. Za nižší ceny může údajně velká úroda v loňském roce. Podle mnohých je snižování cen cen důsledkem vstupu do Evropské unie. Podle odborníků by se lidé mohli v následujících měsících těšit na zlevnění pěčiva, těstovin, zeleniny, ale také například vajíček. "Strašákem" je Unie! Ze zpráv vyplynulo, že mnohé české zemědělce straší především konkurence z Polska.
Vedoucí pracovník zemědělského družstva Zdobnice a.s. Slatina nad Zdobnicí Oldřich Bednář upřesnil, že nejsou to například polské brambory, kterými jsou zásobeny potravinové řetězce a hypermarkety. Většina velkoobjemových marketů je v majetku západní Evropy. "Nejsou to polští zemědělci, kteří se takto zbavují přebytečných zásob, ale je to zboží Evropské unie," domnívá se Oldřich Bednář. K vývoji cen brambor prozradil, že jsou prakticky ve stejné výši, jako byly v roce 1992-94. Prodejní cena zákazníkovi se pohybuje kolem čtyř korun a pokud se prý jedná o větší množství, klesá cena až na korunu osmdesát. Je to prý neporovnatelné, a když se podle jeho tvrzení každý zamyslí nad tím, kolikanásobně od roku tisíc devět set devadesát dva stouply ceny práce, elektřiny, pohonných hmot aj., je zemědělství z těchto důvodů ohroženo.
Pěstují dvanáct odrůd
Z informací na internetu ve stránkách určených pro informování zemědělců vyplynulo, že tzv. "tlaky" Evropské unie mají za úkol snížit zemědělskou produkci v České republice o zhruba třicet procent. Oldřich Bednář sdělil, že čeští zemědělci mohli mít stejný objem produkce, jako měli v minulém roce, a stejný jako v Evropské unii. Avšak dotace pro zemědělce v západní Evropě jsou minimálně čtyřnásobné, než v České republice. Polští zemědělští podnikatelé sice nejsou prý dotováni státem, ale stát za ně platí sociální a zdravotní odvody.
Pro české zemědělce je podnikání v budoucnosti velkým krokem do neznáma. "Vzhledem k tlakům z Unie máme stále velké zásoby kvalitních brambor na skladě a každý, kdo k nám přijede kterýkoliv den v týdnu, si může vybrat z dvanácti odrůd," řekl na závěr vedoucí pracovník.
Další články v kategorii Podnikání
- Z Lesů ČR letos budeme chtít „jen“ 2,5 miliardy, říká ministr (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)
- Skotská palírna nabídne whisky v hliníku. Nad zdravotními důsledky visí otazník (19.01.2026)
- Kanada sníží cla na čínské elektromobily, Čína na zemědělské produkty z Kanady (19.01.2026)
- Michelinská restaurace propadla u inspekce v hygieně. Šéfkuchař se brání (19.01.2026)
- Z jihu Moravy do Evropy. MoravoSeed se věnuje šlechtění osiv už 35 let (19.01.2026)
- Za romantickou kulisou Alžírska se skrývá země s moderními ambicemi (19.01.2026)
- Evropská unie a Mercosur po 25 letech jednání podepsaly obchodní dohodu (19.01.2026)

Tweet



