Česká republika vyváží dotované hovězí do Běloruska, tvrdí senát
18.04.2001 | Lidové noviny
Česká republika vyváží dotované hovězí do Běloruska, tvrdí senátor Žantovský
Česko zřejmě vyváží dotované hovězí maso do Běloruska. Tvrdí to alespoň šéf zahraničně-bezpečnostního výboru S enátu Michael Žantovský. "Považuji to za nepřímý způsob dotování nedemokratického režimu Alexandra Lukašenka," řekl včera senátor. Žantovský navíc ministra zemědělství Jana Fencla vyzval, "aby se přestal chovat jako všemocný předseda kolchozu a sdělil veřejnosti, do kterých zemí je vývoz dotovaný z prostředků nás všech určen". K dotovanému exportu stát přistoupil kvůli špatnému odbytu hovězího masa v tuzemsku po panice způsobené takzvanou nemocí šílených krav a slintavkou. Od začátku roku už ČR vyvezla pět tisíc tun hovězího. "Pan ministr by si neměl osobovat právo libovolně nakládat se státními penězi. Na vývoz bylo již použito 170 milionů korun," říká Žantovský. Ministerstvo zemědělství ovšem odmítá zveřejnit, do jakých zemí dotované hovězí míří. Vylučuje přitom, že by šlo právě o Bělorusko. "V zemích EU je ještě větší přetlak hovězího než u nás. Kdybychom uveřejnili naše exportní teritoria, dají lepší nabídku a začnou tam vyvážet samy," řekl Fenclův mluvčí Pavel Kovář. Ministr zemědělství Jan Fencl v minulých dnech odmítl České televizi specifikovat, do kterých zemí dotované vývozy jdou. "Šlo to daleko a po vodě a šlo to blízko a po železnici," prohlásil. V reakci na výzvy Michaela Žantovského včera Lidovým novinám tiskový mluvčí Fenclova úřadu Pavel Kovář řekl, že Česká republika do Běloruska dotované hovězí neprodává. "Nemám žádné informace o vývozu jakýchkoliv potravin od nás do Běloruska," uvedl Kovář. Mluvčí ministerstva nicméně potvrdil připravenost resortu zemědělství s touto zemí obchodovat. "I kdybychom maso vyváželi do Běloruska, nepodpoříme tím režim, ale lidi, kteří je budou konzumovat. Pan senátor je touto zemí asi velmi zaujat, vidím v tom stihomam," dodal mluvčí. Senátor Michael Žantovský kritizuje obchody ministerstva zemědělství s Běloruskem již podruhé. V prosinci roku 1999 stát posvětil Státnímu fondu tržní regulace, aby do Běloruska vyvezl 140 tun přebytečné potravinářské pšenice.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



