Český Agrostroj vybuduje v Rusku továrnu na zemědělské stroje
28.05.2015 | E15 on line
Pelhřimovský Agrostroj, který je největším českým výrobcem zemědělské techniky, vybuduje nový závod v Rusku. Postaví ho 60 kilometrů jižně od Voroněže. Důvodem investice jsou podmínky v tomto teritoriu, které nutí 60 procent prodaných výrobků vyrábět v Ruské federaci. Výši investice podnik nezveřejnil.
Místo, kde Agrostroj výrobní závod postaví, společnost hledala tři roky. Smlouvu podepsala loni v prosinci. Závod vznikne na 42 hektarech, výstavba začne v roce 2016 nebo 2017. „Bude to podle vývoje politické situace v Rusku,“ uvedl generální ředitel Agrostroje Lubomír Stoklásek.
Struktura výroby i montážní celky budou stejné jako v Pelhřimově. Jádrem budou zemědělské stroje, dál chce ale firma dělat kooperace pro automobilový průmysl, nákladní auta, autobusy a komunální stroje. U zemědělských strojů půjde většinou o finální produkci, u zbytku dodávky dílů.
V plánu je miliardový obrat
Do Ruska Agrostroj vyváží zboží za zhruba 200 milionů Kč ročně. Nárůst obratu se má ale navýšit až na 1,2 miliardy korun v horizontu deseti let. „Je to dlouhodobý plán rozvoje obchodu našich partnerů v Rusku, ale samozřejmě nic není jistého a je v tom spousta rizika,“ řekl Stoklásek. Agrostroj loni k tomu založil ruskou pobočku.
Holding Agrostroj měl loni obrat téměř pět miliard korun. Firma 98 procent svého zboží exportuje. Hlavní výrobu má v Pelhřimově, další v Humpolci a v Počátkách na Vysočině. Firma má 2000 zaměstnanců.
čtk
Další články v kategorii Podnikání
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Česko přidává povinnosti nad rámec EU, podnikatelé žádají změnu (08.12.2025)

Tweet



