Chceme jednu unii, říkají rolníci
08.04.2002 | Hospodářské noviny
Organizace zastupující zemědělce zemí usilujících o vstup do EU poprvé společně kritizovaly postup Bruselu. Stalo se tak na konferenci, kterou v sobotu v Brně uspořádala Česká agrární komora.
"Nechceme po vstupu brát nižší podpory než tamní farmáři. Nechceme, aby vznikaly nějaké dvě unie, jedna pro bohatší a druhá pro chudší rolníky. Shodli jsme se na společném usnesení, jež upozorňuje na nespravedlnost vůči zemědělcům z kandidátských zemí," prohlásil Václav Hlaváček, prezident české Agrární komory. Zemědělci své usnesení neadresovali přímo Evropské komisi. "Je to ovšem výzva ke změně postoje vůči nám, kterou se Brusel bude muset zabývat," uvedl tajemník komory Jan Záhorka.
"Návrhy Bruselu nás nutí, abychom uvažovali o znovuotevření kapitoly o prodeji půdy cizincům. Museli bychom chtít ještě větší ochranu naší půdy před prodejem do zahraničí, kdyby naši rolníci chudli, "konstatoval viceprezident maďarské komory Tamás Bodisz.
Podle Kazimíra Jakubiaka z polské komory, snížení dotací v Polsku zvýší nezaměstnanost. "Unie tím vyvíjí tlak na rolníky i potravináře, kteří budou přicházet v nerovném souboji s podnikateli v dosavadní patnáctce o práci. To je nepřijatelné," řekl.
Zástupce rakouské komory Rudolf Strasser ovšem vyzýval k mírnějšímu postoji. "Byli jsme také nespokojeni s návrhy Bruselu, ale nemluvili jsme o nepřijatelnosti. Do doby vstupu jsme pak vyjednali lepší podmínky," řekl.
Další články v kategorii Podnikání
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)

Tweet



