Co se nehodí, (pod tím) škrtněte!
09.03.2010 | SVS ČR
Včelaři dobře vědí, že pokud se ve včelstvu zjistí mor včelího plodu nebo hniloba plodu, je jediným opatřením včelstva a veškeré zařízení na stanovišti zlikvidovat ohněm. Je to smutné, leč jediné účinné, neboť tato nákaza se neléčí. Takovéto opatření musí ale proběhnout na základě zjištění a nařízení krajské veterinární správy a chovateli náleží náhrada za ztráty. Požádat o náhradu může do 12 týdnů od utracení včel (do loňského září tak bylo do 6 týdnů).
Mor včelího plodu je, na rozdíl od varroázy, která se daří omezovat, bohužel, stále aktuální. Za posledních 5 let se pohybuje počet vyhlášených ohnisek v ČR asi mezi 180 až 250, přičemž v loňském roce byl zaznamenán mírný pokles, celkem 230 vyhlášených ohnisek. I proto v novele vyhlášky č. 299/2003 byla mezi preventivní opatření při zdolávání nákaz začleněna likvidace nepoužívaných prázdných úlů a chovatelských zařízení, pokud nejsou zabezpečena (zamezen přístup včel do neobsazených úlů, popřípadě pokud nejsou udržovány prázdné úly bez včelího díla).
Preventivní opatření jsou nově v novelizované vyhlášce 299/2003 charakterizována v § 138 a platí od letošního 1. března 2010. Kromě likvidace starých nepoužívaných stanovišť včelstev jsou zde zmíněny další zásady prevence, které sice včelařům nejsou neznámé, ale lze je pro ilustraci také zmínit. Například povinnost včelstva pečlivě sledovat, též komerční chovy matek, likvidovat roje neznámého původu, vše průběžně desinfikovat, s voskem při výrobě mezistěn pracovat při teplotě 117 °C po dobu 60 minut, atd. Patří sem i povinnost pro dozorové orgány, a to bakteriologicky vyšetřovat dovážený med a na základě analýzy rizik i tuzemský.
Důraz na prevenci je důležitý. Jedině tak lze ušetřit nejen peníze, ale i zklamání ze zamořeného chovu. Státní veterinární správa ČR i letos zpracovala Metodiku kontroly zdraví zvířat, kde jsou zmíněny i záležitosti týkající se chovu včel. S touto metodikou byli včelaři seznámeni a všechny kroky mohou konzultovat se svou místně příslušnou krajskou veterinární správou.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Podnikání
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)

Tweet



