ČR zvažuje odvetná opatření vůči Slovensku
10.09.2002 | Agris
Bez konkrétního upozornění zavedená ochranná opatření Slovenska vůči dovozu českých rostlinných olejů a masových konzerv mohou podle prezidenta Potravinářské komory ČR (PK) Jaroslava Camplíka vést až k odvetným opatřením české strany.
Omezení českého exportu se týká období od 1. září do 31. prosince letošního roku, ve kterém může ČR vyvézt na Slovensko pouze 3 188 tun řepkového oleje pro potravinářské účely a 1 013 tun homogenizovaných konzerv. V případě rostlinných olejů se týká opatření slovenské strany zejména akciové společnosti Setuza - podle tiskové mluvčí Setuzy Marie Logrové tvoří export produktů společnosti na Slovensko celkem osm procent z produkce, včetně kosmetiky. "Slovensko je naším největším obchodním partnerem," potvrdila Logrová s tím, že krok slovenské strany omezující dovoz české produkce považuje Setuza za nešťastný a zbytečný.
Přestože jsou podle slovenské strany kvóty na dovoz uvedených produktů pro české exportéry "dostatečně široké", podle Camplíka tomu tak není. PK proto hodlá pro potřeby ministerstva zemědělství zpracovat analýzu dopadů slovenských opatření, ministr Jaroslav Palas bude zase iniciovat jednání Rady celní unie, kde by se problém tuzemských exportů na Slovensko řešil. "Pokud by k dohodě nedošlo, měla by česká strana sáhnout k odvetným opatřením," konstatoval prezident PK. Návrh položek, kterých by se odvetná opatření ČR mohla týkat, PK v současné době připravuje - z dosavadních celních statistik přitom vyplývá, že domácím výrobcům škodí nejvíce dovozy levného slovenského mléka, jogurtů, cukru a některého ovoce a zeleniny.
Další články v kategorii Podnikání
- Bohemia Sekt spustil solární elektrárny v Plzenci a Mikulově, investuje i do výroby (30.12.2025)
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)

Tweet



