ČSSD chystá bič na hypermarkety

Sociální demokraté se vložili do boje mezi českými zemědělci a tuzemskými hypermarkety. Nejsilnější vládní strana se totiž chystá omezit praktiky, kterými obchodní řetězce nutí české producenty nabízet zboží za co nejnižší ceny. Za rolníky se o víkendu postavil ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Některé řetězce se skutečně nechovají tak jako v zemích Evropské unie," řekl ministr v sobotu na setkání s jihomoravskými zemědělci a dodal: "Tam kde není morálka, by měl být zákon".

A změna zákona je skutečně ve hře. V parlamentu už leží návrh poslance ČSSD Ladislava Skopala, který by měl změnit zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Novela by například zakázala současnou praxi, kdy dodavatelé musí platit za to, že je obchodník zapíše do své evidence, nebo za umístění zboží na výhodná místa v prodejně.

Placení zmíněného "regálného" už platné zákony nepřímo zakazují, ale zemědělci si stěžují, že jej obchodníci stále požadují.

Hypermarkety obviňování z nekalých praktik odmítají. "My se snažíme, abychom mohli zákazníkům nabídnout co nejnižší ceny," říká mluvčí řetězce Globus Petr Vyhnálek. Podle něj by přijetí nového zákona způsobilo, že hypermarkety přestanou odebírat zboží od tuzemských dodavatelů. "Pokud bude zahraniční zboží levnější, bude na našem trhu toto zboží," varuje Vyhnálek.

"Ne všechno se dá dovézt ze zahraničí," oponoval mu v sobotu v České televizi ministr Palas.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info