Cukr se lidem zdraží o miliardy
02.05.2001 | Zemské noviny
Ministr zemědělství Fencl chce od podzimu zavést cukerní kvóty. Spotřebitelé pak budou cukr a zřejmě i cukroví nakupovat mnohem dráž.
Ministr zemědělství tvrdě prosazuje zavedení výrobních kvót na cukr. Pokud svůj záměr prosadí, vyžene na domácím trhu ceny hodně nahoru. Řekl to ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Asociace soukromého zemědělství tvrdí, že sešněrování výroby cukru kvótami nepřinese jistotu ani rolníkům. Zakonzervují pouze výhodnou pozici a zaručí slušné zisky velkým cukrovarům. Ministerstvo totiž rozepsalo kvóty nikoli na pěstitele, ale zpracovatele cukrové řepy. "Spotřebitelům se kvóty prodraží o miliardy korun," uvedl Doucha. Na světovém trhu stojí kilo cukru necelých deset korun. Ministerstvo zemědělství však počítá s nejnižší garantovanou cenou 16,65 koruny. Při domácí spotřebě kolem 400 tisíc tun to znamená, že Češi zbytečně vydají navíc 2,5 miliardy korun ročně. Fenclův úřad při prosazování cukerních kvót argumentuje potřebou přizpůsobit se poměrům v Evropské unii. Doucha však poukazuje na to, že evropský cukerní pořádek je ve srovnání s českými pravidly tržnější a pružnější. Unie kvóty zavedla v již stabilním podnikatelském prostředí. To však podle Douchy není případ naší země. Dodal, že unie právě velmi diskutuje o tom, jak současný cukerní pořádek změnit, nebo ho dokonce zrušit. Regulaci domácího trhu s cukrem v navrhované podobě nepodporují ani soukromníci. "Asociace soukromého zemědělství usiluje o změnu zákona. Chce, aby nositelem kvóty byl zemědělec, nikoli cukrovar," uvedl představitel asociace Jan Miler. Doucha se domnívá, že jiný než Fenclův model kvót lze uskutečnit jen s velkými obtížemi. "Nebylo by ho možné nijak kontrolovat," domnívá se Doucha. Většina zemědělců i zpracovatelů cukrovky však kvóty na cukr vítá. Souhlas s cukerním pořádkem vyslovili rozhodující zpracovatelé i pěstitelské svazy. Podle předsedy Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřicha Reinbergra cukerný pořádek, který zajišťuje stabilitu a finanční jistotu výrobcům i pěstitelům, v Česku zaveden být musí.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



