Dvě české mlékárny můžou nově vyvážet do Číny

Dvě české mlékárny mohou nově vyvážet své produkty do Číny - Pragolaktos smetanu, Mlékárna Benešov pak sýry. Z ČR tak nyní může vyvážet do Číny 23 závodů, sdělil ČTK tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Vývozy mléčných výrobků do Číny podle něj v posledním roce vzrostly. Republika má v Číně jednoho ze svých agrárních diplomatů.

České veterináře o schválení nových provozů informovala česká ambasáda v Pekingu. "České firmy do Číny vyvezly 1267 tun mléka a mléčných výrobků, zatímco v roce 2016 to bylo necelých 500 tun. SVS dlouhodobě jedná o otevření čínského trhu také pro maso a masné výrobky či genetický materiál skotu," sdělil ČTK ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Čínský trh byl pak v oblasti českých mléčných produktů jeden z nejvíce rostoucích.

Čína je však pro ČR z hlediska agrárního obchodu stále minoritním trhem. V loňském roce jí patřila 23. příčka mezi zahraničními státy podle ceny českého agrárního vývozu, který byl za více než miliardu korun. Meziročně se však jeho hodnota podle údajů ministerstva zemědělství zvedla o 59 procent. Agrárního zboží za skoro trojnásobek loňských hodnot do Česka tento stát dováží.

ČR má již skoro dva roky agrární diplomaty v Rusku, Číně, Srbsku a Saúdské Arábii. Dva z celkem tří svých nových diplomatů již vyslala dva do Libanonu a USA. Zároveň se připravují výběrová řízení na diplomaty v Íránu a Mexiku s akreditací i pro Kubu.

drh mal

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info