Ekologové chtějí využít vlnu na izolace
01.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 1.12.1999
Ekologové chtejí využít vlnu na izolace
Bystricka - Chov ovcí je již nekolik let pro mnoho lidí málo zajímavým a témer nemožným zpusobem obživy. Vytrácí se už i z tak tradicních oblastí, jako je Valašsko. Dnes vlastní ovcí stáda spíše jen milovníci prírody, zemedelství a starých tradic. Ekologové ale tvrdí, že pokud zanikne chov ovcí, prijde tento kraj o vzácné horské louky a pastviny, které práve ovce pri pastve udržují. Za posledních deset let klesl pocet ovcí na Valašsku na polovinu. Chovatelé z nich nemají krome spásání svých luk témer žádný užitek. Maso a mléko jde na odbyt jen velmi málo a ovcí vlna je dnes prakticky neprodejná. Od poloviny devadesátých let sice dostávají od státu dotace, pastevectví podle ekologu nicméne stále zaniká. Jistou možností, jak znovu motivovat zemedelce, aby chovali ovce, je podporit prodej vlny a zvýšit na nej státní dotace. Chovatelum, stavebním firmám, starostum obcí a zástupcum ministerstva zemedelství proto vcera ochránci prírody ve svém stredisku v Bystricce predstavili jednu z možností využití ovcí vlny. Ta se podle ekologu výborne hodí na výrobu ekologických stavebních izolací, které mají mnohem lepší vlastnosti než umelé materiály. "Vlastnosti ovcí vlny jako izolacního materiálu zkoumal i Textilní zkušební ústav v Brne a jeho výsledky jsou výborné. Jedinou nevýhodou ovšem je, že je asi dvakrát dražší než ostatní. Proto by mel prodej a zpracování vlny zacít stát dotovat a chovatelum pomoci využívat jejich produkty," uvedl valašskomezirícský ochránce prírody Milan Orálek. "Pokud by stát podporil výkup vlny, která by se dala využít, byl by to velký prínos. Ted je pro me vlna témer bezcenná, na pude mi leží nekolik metráku, které nikdo nechce. Pokud ji prodám, tak stejne nezaplatím ani náklady za ostríhání," rekl chovatel z Ruždky Bohuslav Borek. Podle pracovníka ministerstva zemedelství územního odboru ve Vsetíne Pavla Goláne by byla výroba izolací z ovcí vlny výhodná, bez podpory státu ale chovatelé šanci nemají. "Pokud by se dala vlna takto ekologicky využít, velmi by to pomohlo. Sami zemedelci ale nic nezmužou, potrebují vetší dotace. Nemohli by nové výrobky ani propagovat," potvrdil. Pokud by se ale chov ovcí na Valašsko nevrátil, škody, které v krajine vzniknou, budou podle Orálka stát daleko více než dotace na prodej vlny.
(kam)
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



