EU poskytne ČR prostřednictvím Phare dalších 2,2 mld Kč
30.10.2000 | Hospodářské noviny
Evropská unie poskytne České republice v rámci Operačního programu Phare dalších 59 miliónů eur (2,2 miliardy korun). Tyto prostředky budou využity především na poradenství, vybavení pro vzdělávání a stavební práce, které pomohou České republice při přípravě na členství v EU, sdělil Dušan Ondrejička z delegace Evropské komise v ČR.
Dalších 6,5 miliónu eur je přiděleno na spolufinancování české účasti na stávajících programech EU v oblasti vzdělávání.
Finanční memorandum na poskytnutí těchto prostředků bude podepsáno v úterý za účasti vedoucího delegace Evropské komise Ramiro Cibriána a náměstka ministra financí Jana Mládka.
Financování projektů v rámci programu by mělo přispět rovněž k reformě soudnictví, ústřední státní správy, zlepšení právního prostředí pro podnikání a boje proti organizovanému zločinu. "Investiční složka bude navíc zaměřena na regiony severozápadních Čech a severní Moravy," dodal Ondrejička.
Z celkových 59 miliónů eur půjde nejvíce, 31,4 miliónu EUR (1,2 miliardy Kč), na zavádění legislativy EU v bankovnictví, právní úpravě podnikání, důchodech, zemědělství či boje proti organizovanému zločinu. Projekty za 17,5 miliónu EUR (648 miliónu Kč) mají napomoci zlepšit životní úroveň v ČR a připravit zemi na využití budoucích investic EU ze strukturálních fondů.
Dalších 4,5 miliónu (167 miliónů korun) půjde na pomoc posílení občanské společnosti a demokracie a 5,6 miliónu EUR (207 miliónů Kč) na posílení konkurenceschopnosti. "Kontrakty na realizaci projektů obsažených v memorandu musí být podepsány do 31. října 2002," zdůraznil Ondrejička.
V letošním roce by ČR měla obdržet dalších 34 miliónů eur především na rozvoj přeshraniční spolupráce. Celková podpora v letošním roce tak dosáhne téměř 100 miliónů eur ve srovnání s loňskými 86 milióny. Celkem už pro ČR bylo vyčleněno přes 720 miliónů eur (26 miliard korun).
Další články v kategorii Podnikání
- Bernard posílá do světa Jarní speciál (08.03.2026)
- Gastronomie pokulhává v digitalizaci, konzervativní hospodští kvůli tomu přicházejí o hosty i peníze (04.03.2026)
- Pivovar Lobeč v dubnu představí návštěvníkům novou expozici parostrojů (04.03.2026)
- Technická univerzita Ostrava otevírá obor Zelené materiálové technologie (03.03.2026)
- Skupina Bonduelle získala mezinárodní certifikaci B Corp™ (03.03.2026)
- Slovenský úřad začal posuzovat ovládnutí dvou pekáren skupinou Agrofert (03.03.2026)
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Nejčastější provozní výzvy pekáren a způsoby jejich řešení (27.02.2026)
- Tak chutná drsný sever. Biochemik proměnil experimenty v mošty a cider (27.02.2026)
- Statek po prarodičích změnil v levandulové království. Inspiroval se v Provence (26.02.2026)

Tweet



