Euro může být v ČR před rokem 2010, říká Sobotka
01.08.2002 | Hospodářské noviny
Česká republika by podle ministra financí Bohuslava Sobotky mohla přijmout euro za svou měnu ještě před rokem 2010.
Přijetí eura je podle Sobotky prioritou současné vlády a hlavním důvodem, proč usiluje o shodu na reformě veřejných rozpočtů a snižování schodku veřejných financí. "Naším cílem je, a domníváme se, že by to mohlo být reálnou ambicí, aby se ČR k jednotné evropské měně připojila ještě před rokem 2010," uvedl Sobotka na dnešní tiskové konferenci.
Na přelomu letošního a příštího roku by podle něj vláda měla schválit střednědobý rozpočtový rámec. Nevyloučil přitom rychlejší snižování deficitů, než se doposud předpokládalo. "Pokud se vláda dohodne na radikálnější podobě reformy veřejných rozpočtů, můžeme dosáhnout lepších výsledků," uvedl. Pro přijetí eura je nutné splnění tzv. maastrichtských kritérií, mezi které patří například maximálně tříprocentní podíl schodku veřejných financí na HDP. Podle dosavadních prognóz očekává MF v roce 2006 schodek mezi 5,5 až 5,6 procenta.
Ministerstvo rovněž chce zúžit spolupráci s centrální bankou. "V tuto chvíli hledáme s ČNB další možnosti, jak aktuálně působit proti stávajícímu rychlému tempu posilování koruny," uvedl Sobotka bez bližších podrobností. Prodloužena by však měla být dohoda o zmrazení privatizačních příjmů, kterou předchozí vláda s centrální bankou uzavřela na počátku letošního roku.
Rovněž centrální banka předpokládá zúžení spolupráce, dosud však ani jedna strana nepředstavila další možnosti. Vznikla tak společná pracovní komise, která by v nejbližších týdnech měla představit výsledky své práce.
Koruna v posledních měsících výrazně posiluje a proti euru zhodnocuje ročně téměř o 15 procent. Ekonomové to považují za nebezpečné, odpovídající je podle nich posílení okolo čtyř procent ročně.
Další články v kategorii Podnikání
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)

Tweet



