Evropská unie se chystá snížit podpory farmářům
20.01.2003 | Denik.cz
Evropští zemědělci, včetně jejich kolegů ze zemí, které vstoupí do Unie, se musí připravit na zásadní změny evropské agrární politiky. Zemědělský komisař Evropské komise Franz Fischler představil o víkendu na zemědělském veletrhu v Berlíně pět hlavních zásad s tím, že ve středu už předloží konkrétní rámec novely. "Nevidím důvod, proč bychom s reformou měli otálet," řekl komisař.
Fischler dal najevo, že se dotkne samotné podstaty zemědělského podnikání. "Méně peněz na podpory, ostřejší konkurence ze světových trhů a dražší potraviny," shrnul ve stručnosti budoucí vývoj bruselský úředník, blízký zemědělskému komisariátu.
Komisař potvrdil, že finanční rámec agrární politiky unie do roku 2013 bude ve středu na stole. "Jsme pod silným tlakem nedávných závěrů světové obchodní organizace, která nám uložila snižovat finanční podpory evropských farmářů," řekl Fischler. Propočty ukazují, že by se přímé podpory mohly do roku 2013 snížit až na polovinu.
Tlak je z více stran. Kvůli vysokým podporám se bouří vedle světové obchodní organizace také Spojené státy a Austrálie. "Ani daňoví poplatníci zemí patnáctky nechtějí tolik dávat na své farmáře," řekl zdroj z Bruselu.
Ve svém vystoupení na veletrhu Fischler zdůraznil, že agrární politika musí být součástí celkové ekonomiky Evropské unie. "Nemůžeme donekonečna brát v úvahu jen sílící tlaky jednotlivých lobbistů," upozornil komisař. Jde o to, aby agrární politika byla průhledná a srozumitelná světu.
Evropští ekonomové už odmítají podporovat nadprodukci, kterou trh nechce. "Musíme se více spoléhat na trh, který si sám určí, o který výrobek má zájem,"tvrdí odborníci. Svět rovněž žádá, aby se otevřel evropský trh potravin. Chudé země nemají na podporu svých zemědělců a současně nejsou se svými cenami schopni konkurovat dotovaným evropských potravinám. "Nelze vyloučit ani skutečnost, že sníží-li se nadprodukce, může dojít časem ke zdražování potravin," dodal zdroj z Bruselu.
Další články v kategorii Podnikání
- Ani loňský rok dlouhodobému propadu gastra nepomohl. Profitují kavárny (23.01.2026)
- Čistý zisk řetězce Kaufland v ČR stoupl v uplynulém účetním roce na 3,19 mld. Kč (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)
- Z Lesů ČR letos budeme chtít „jen“ 2,5 miliardy, říká ministr (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)
- Skotská palírna nabídne whisky v hliníku. Nad zdravotními důsledky visí otazník (19.01.2026)

Tweet



