Farmáři: EU s námi počítá v roce 2006

Takzvanou dvourychlostní Evropu, kde by nově přijaté země nedostávaly přímé dotace do zemědělství na rozdíl od stávajících členů, naši zemědělci odmítají. Rozpočet do roku 2006 s přímými platbami pro kandidátské země ale nepočítá. "Diskuse na toto téma s EU se tedy týkají až období po roce 2006," řekl včera tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Michal Pospíšil.

Zástupci českých zemědělských organizací, kteří jednali minulý týden s komisaři Günterem Verheugenem (pro rozšíření EU) a Franzem Fischlerem (pro zemědělství), jsou přesto optimističtí. "O přímých platbách se bude ještě diskutovat, důležité však je, že unie s přistoupením nových členů do roku 2006 počítá," uvedl šéf Svazu zemědělských družstev a společností ČR Miroslav Jirovský. "I když přímé subvence v rozpočtu do roku 2006 nejsou, počítá se zde spíše s investicemi ze strukturálních fondů".

Evropská unie se však včera podle agentury ČTK rozhodla snížit v návrhu rozpočtu na rok 2001 očekávané čerpání z fondů ISPA a Sapard o 300 milionů eur. Návrh, který bude předložen ke schválení ministrům financí k rozpočtu unie zítra, počítá na příští rok s výdaji programu Sapard (pro rozvoj venkova) ve výši 210,8 milionu eur, což je o 200 milionů méně, než se původně počítalo. Program ISPA měl původně spotřebovat 350 milionů eur, nyní však ministři mají schválit pouze 250 milionů.

Neočekávané snížení těchto výdajů EU připisují bruselští úředníci nedostatečnému zaběhnutí programů. Kandidátské země včetně ČR nemají dostatečně připravené instituce na administraci prostředků a "zaspaly" prý také při přípravě projektů, jež mají tyto fondy spolufinancovat. O peníze, které Brusel nyní zadrží, však prý kandidátské země nepřijdou a získají je později.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info