Fencl vítá komunikaci mezi ASZ a SZDS

Agrární deník (Agroweb) 13.1.2000

Fencl vítá komunikaci mezi ASZ a SZDS

Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) vítá, že Svaz zemědělských družstev a společností (SZDS) a Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) spolu zasedli za společný stůl. "Je to pro české zemědělství to nejpotřebnější, co mohou různé nevládní organizace pro prosperitu agrárního sektoru udělat," uvádí se ve stanovisku ministra zemědělství Jana Fencla k prohlášení, které obě zmíněné organizace včera prezentovaly na společné tiskové konferenci.

Podle Fencla je třeba bez ohledu na tlaky některých politiků přinášet podněty a hledat řešení společných profesních problémů. "Podnikatelské prostředí, v němž se zemědělci pohybují, je stejné pro všechny právní formy podnikání a platí pro ně stejné zákony, pravidla či dotace. Určité politické rozdělení zemědělců tak bylo jen oslabením pozice celého sektoru, které mělo dopad i na průchodnost navrhovaných zákonů v parlamentu a na obraz českého a moravského zemědělce v očích veřejnosti," konstatoval Fencl.

"MZe se vždy zabývalo návrhy a připomínkami jednotlivých organizací. O to větší váhu dostanou konkrétní návrhy v případě, že nebudou protichůdné od různých nevládních organizací, což byla většinou dosavadní praxe. Požadavky, jež zazněly ve společném prohlášení ASZ a SZDS, lze z našeho pohledu rozdělit do tří skupin.

Za prvé je vidět, že nutnost schválit v co nejkratší době zákon o Zemědělské intervenční organizaci (ZIF) je nejen snahou MZe a nezbytným krokem pro harmonizaci Společné zemědělské politiky v EU rozšířené o naší republiku, ale že jde o naléhavý požadavek zemědělských podnikatelů bez ohledu na jejich právní formu podnikání. Doufejme, že parlament vyslyší volání českých a moravských podnikatelů a svým rozhodnutím přispěje k posunu ČR směrem k EU.

Do druhé skupiny se dají zařadit návrhy zásad na dotační pravidla státu. V prohlášení je přislíbeno, že konkrétní návrhy budou předloženy do 31. března 2000. Jakmile budou známy, je třeba o nich diskutovat a MZe tuto diskusi vítá.

Ke třetí skupině řadíme kritiku ochrany domácího trhu. Skutečně by měla být lepší a víme, jak domácí trh výrazně chránit. Znamenalo by to však porušení dohod WTO a AD (Světové obchodní organizace a Asociační dohody s EU - pozn. Agrární deník) a znamenalo by to odříznutí ČR od integrující se Evropy. Pokud myslíme vážně náš úmysl přidružit se ke státům v EU, nemůžeme chránit domácí trh, aniž bychom porušovali dohody, přestože byly minulými vládami špatně vyjednány.

Využíváme však možností, jak za současných podmínek chránit náš trh co nejúčinněji. Příkladem je náš postup u komodity cukr. Kritikové by měli být konkrétní a pokud přišli na to, jak jinak ochránit náš trh, aniž bychom se dočkali odvetných opatření od EU, měli by říci jak.

Vnímáme to, že v jakémkoli prohlášení nevládních organizací musí zaznít nějaká kritika státu. Bylo by velmi podivné, kdyby tomu tak nebylo. A pro nás je příjemné zjištění, že kritika směřuje právě do oblasti, v níž má stát momentálně svázané ruce. Znamená to, že tam, kde může stát více ovlivnit situaci podnikatelů v zemědělství, není pro nevládní organizace kritika práce MZe významná," uvádí se v ministrově stanovisku k prohlášení ASZ a SZDS.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info