Firmě Dendria zmizely z plantáží desítky jedlí, zloděje prý zná
23.12.2011 | FinančníNoviny.cz
Devět desítek kavkazských jedlí za nejméně 50.000 korun ukradl v minulých dnech zloděj z plantáží lesnické firmy Dendria z Nového Města pod Smrkem na Liberecku. Nyní mu za to hrozí až pět let vězení, informovala dnes ČTK policejní mluvčí Ludmila Knopová. Podle vedení firmy stál za krádežemi bývalý zaměstnanec. Při další krádeži vánočních stromků se prý pachatele dokonce podařilo chytit.
Uvnitř ohrad byly označené jedle, které se měly vyřezat a skončit na vánočním trhu. Pachatel ale část stromků ze dvou ohrad ruční pilkou uřezal a odvezl. U první přelezl plot a vyřezané jedličky přes něj přehazoval. "U druhé ohrady byl pohodlnější, plot na jednom místě rozpletl a tímto otvorem odnášel vyřezané stromky, které naložil do nějakého většího vozidla," uvedla Knopová. Pak i s desítkami jedlí zmizel, dodala.
Ukradené stromky měřily od 150 do 220 centimetrů. Podle jednatele firmy Iva Machoviče letos společnost krádežemi přišla asi o 200 stromků. "Dřív se to stávalo ojediněle. Mizely spíš jednotlivé kusy, ale letos bych řekl, že to bylo organizované a že to bylo ve velkém," řekl Machovič ČTK. Za krádežemi podle něj stál bývalý zaměstnanec, který pak se stromky dál obchodoval. "My jsme ty lidi nakonec i chytili, ale jinde, když začínali řezat," dodal.
Vánoční stromky z plantáží firmy se prodávají na severu Čech, ale také v Praze nebo ve Středočeském kraji. Plantáže má ve Frýdlantském výběžku na více místech a zabránit krádežím je obtížné. Rok od roku je jich totiž víc. V tom příštím by se jim firma podle Machoviče chtěla bránit rozmístěním fotopastí nebo pomocí postřiků, po jejichž aplikaci začnou stromky v teple zapáchat.
V libereckých nákupních centrech se letos před Vánoci jedle prodávají podle výšky a kvality v cenovém rozmezí zhruba od 300 do 1000 korun.
Další články v kategorii Podnikání
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)
- Efektivní pekárna v roce 2026: jak vypadá dobře řízený provoz (24.03.2026)
- Obnovení prodejů o svátcích narazilo u ministerstva i odborů (24.03.2026)
- Potravinářský koncern Danone kupuje britského výrobce proteinových nápojů Huel (24.03.2026)
- Čokoláda ho okouzlila, tak ji s manželkou vyrábí. MoonChocolate už sbírá ocenění (23.03.2026)
- Jahody jsou naše drahokamy, říkají Korejci. Staly se pilířem zemědělského vývozu (23.03.2026)

Tweet



