Informační technologie - faktor stimulace mladých zemědělců

Informační technologie - faktor stimulace mladých zemědělcůInformation Technology - stimulation factor of young agrarians

Ing. Pavel Bachmann, katedra řízení provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, tel. 2438 2261, e-mail: bachmann@pef.czu.cz

Klíčová slova

Stimulační faktory, vybavenost IT, Společnost mladých agrárníků, Sdružení zemědělských svazů a družstev

Key words

Stimulation factors, IT equipment, Young agrarians society, Association of agricultural co-operatives and companies of the Czech Republic

Anotace

Jedním z významných nástrojů vedoucího pracovníka ktomu, aby jeho podřízení, kolegové i on samotný, měl důvod k plnění pracovních úkolů a firemních cílů, jsou stimulační faktory. Vsoučasné době se projevuje stále více zřetelněji stimul vybavenosti podniku IT, který je vzemědělství opomíjen ještě více než v ostatních oborech národního hospodářství. Pokles podílu věkové kategorie do 40 let na celkovém počtu pracovníků vzemědělství by mohl být odpovědí na otázku proč tomu tak je. Výše uvedené hypotézy se budou ověřovat za pomoci dotazníkového šetření a strukturovaných rozhovorů na různých zemědělských segmentech ve své dizertační práci na téma Motivace práce mladých zemědělců.

Summary

The work stimulation factors in various forms are one of the main aids of manager and his colleagues and subordinates for satisfaction from their work. At present times coming up new stimulators, basically for young people. One of that stimulators is IT company equipment. This article describes young farmers motivation research and compare it with regular agricultural owners and managers and their relations to IT equipment. About that inform my thesis with title ”Labour motivation of young agrarians”.

Úvod

Motivace pracovníků kplnění pracovních úkolů a firemních cílů je významně ovlivňována stimulačními faktory, jež má v rukou vedoucí pracovník. Velký význam má vhodný výběr stimulů, neboť na něm závisí úroveň motivace i pracovní spokojenost. Přesný návod k tomu, jak, kdy a koho motivovat v současné době neexistuje a zřejmě ještě dlouho existovat nebude. Přesto je důležité se o tuto otázku zajímat a postupným zkoumáním těchto faktorů motivace a stimulace dotvářet mozaiku doposud ne zcela jasné situace.

Jedním ze stimulů, který se vsoučasné době projevuje stále více zřetelněji je také, vybavenost podniku IT. Vzemědělství je však, tento stimul ještě více opomíjen, než v jiných oblastech národního hospodářství. Odpověď na otázku proč tomu tak je, lze nalézt např. vpoklesu podílu věkové kategorie do 40 let na celkovém počtu pracovníků vzemědělství. Tuto hypotézu budu ověřovat pomocí dotazníkového šetření a strukturovaných rozhovorů na různých “segmentech zemědělství” ve své dizertační práci na téma Motivace práce mladých zemědělců.

Metodika vlastního výzkumu

Výzkum je rozdělen do tří základních etap. První etapa bude zajištěna dotazníkovými šetřeními ve Společnosti mladých agrárníků (dále SMA). První znich bude provedeno formou dotazníkového průzkumu na sjezdu SMA dne 17. 11. 2000 vHavlíčkově Brodě za mé aktivní účasti. Provedené dotazníkové šetření bude zároveň pretestem druhého zkoumání, které bude zabezpečeno ve formě písemného kontaktu s respondenty.

Druhou etapou výzkumu bude šetření prováděné mimo rámec SMA. Primárně bude zabezpečeno dotazníkovým šetřením realizovaným prostřednictvím Svazu zemědělských družstev a společností (dále SZDS). Dalšími zdroji dat budou sekundární informace ze zemědělské i nezemědělské oblasti.

Poslední etapou výzkumu budou strukturované rozhovory s prezidentem společnosti se členy kolegia a sřadovými členy SMA.

Následovat budou komparace výsledků šetření provedených v SMA a SZDS se současnými výsledky, zobrazujícími stav motivace českých zemědělců i pracovníků ostatních oborů národního hospodářství zjištěných ze sekundárních dat.

Situace mladých agrárníků vEvropské unii a České republice

Probíhající restrukturalizace EU má také negativní důsledky. Jedním znich je pokles věkové kategorie mladých farmářů vprůměru o 28 % za sledované období 1990 -1997. V porovnání s úbytkem farmářů vostatních kategoriích (viz graf 1) jde o nejvyšší pokles. Ještě více znepokojující je malá míra poklesu v kategorii nad 65 let (méně než 3 %), kdy starší farmáři neodcházejí do důchodu a nepostupují své farmy mladé generaci. Jak vyplývá zgrafu 1, dochází tak ke snižování podílu mladých zemědělců na celkovém počtu farmářů.

graf 1: Věkové rozložení farmářů EU a jeho změny v letech 1990 - 1997

V České republice lze sledovat obdobné trendy ve změně podílu věkových kategorií pracujících vzemědělství. Dochází kvýraznějšímu poklesu věkové kategorie do 40 let. Vsoučasné době se provádí významnější šetření vrámci statistického šetření Agrocenzus,který představuje úplný zemědělský cenzus, který se provádí vrámci celosvětového zemědělského sčítání organizovaného FAO.

Společnost mladých agrárníků

Společnost mladých agrárníků je nevládní a nezávislá společnost zemědělských pracovníků vevěku do 40 let, která zprostředkovává výměnné pobyty vzahraničí, účastní se aktivit mezinárodní společnosti mladých zemědělců CEJA (do které byla 19. února 2000 přijata), zprostředkovává aktuální zemědělské informace a pořádá vzdělávací akce ve spolupráci spředními zemědělskými institucemi. Vsoučasné době má 222 členů, kteří v zemědělské oblasti působí zejména v oblastech ekonomického a daňového poradenství, agrotechniky, zootechniky a zahraničních vztahů vůči EU, či jako poradci programu SAPARD, PHARE.

Sdružení zemědělských družstev a společností

Sdružení zemědělských družstev a společností je dobrovolná, nevládní a nepolitická organizace, která sdružuje zemědělská družstva, obchodní společnosti a další právnické osoby hospodařící na půdě, zabývající se zemědělskou prvovýrobou a navazujícími činnostmi. Předmětem činnosti svazu je zejména obhajoba a prosazování podnikatelských a ekonomických zájmů členů. V souvislosti s integrováním České republiky do Evropské unie usiluje SZDS o zvýšení konkurenceschopnosti českého zemědělství a docenění jeho multifunkčního významu. Za tím účelem svaz poskytuje svým členům služby a poradenský servis v oblasti podnikatelské, ekonomické, obchodní, právní a sociální.

Členem svazu se mohou stát právnické osoby se sídlem v České republice hospodařící na půdě nebo provozující zemědělskou prvovýrobu, tj. družstva zemědělská, obchodní společnosti a další zemědělští podnikatelé a producenti. Přidruženým členem se mohou stát i podnikatelské subjekty zabývající se navazujícími činnostmi v oblasti zpracování či odbytu zemědělské produkce, obchodu, financování a pojišťovnictví a dále právnické osoby sdružující zemědělské podnikatele. Členy svazu jsou rovněž územní organizace registrované jako zájmová sdružení u příslušného okresního úřadu.

Územní organizace SZDS působí ve všech krajích České republiky.

Vybavenost IT jako jeden ze stimulačních faktorů

Prvním úkolem je ověření hypotézy, že informační technologie jsou nebo se alespoň mohou stát stimulačním a následně motivačním faktorem. Dále je třeba zjistit, zda existuje diferenciace přístupů zhlediska věkových kategorií a jak je tato diferenciace v agrárním sektoru a v ostatních sektorech národního hospodářství. Vybavenost IT je obsažena již vprvním dotazníkovém šetření na vzorku respondentů Společnosti mladých agrárníků votázce č. A9 - “Jaké produkty moderní techniky při své práci využíváte?” a na ni navazující otázce č. A10 - Bylo by poskytnutí některých produktů pro Vás stimulem pro lepší práci? Jestliže ano, jakých?

tab 2: Výňatek zdotazníku zadávaném členům Společnosti mladých agrárníků

A9 - Jaké produkty moderní techniky při své práci využíváte?

Internet

-

Mobilní telefon

-

E-mail

-

Notebook, Laptop

-

Osobní počítač

-

Jiné (vypište prosím)........................

A10 - Bylo by poskytnutí některých produktů, pro Vás stimulem k lepší práci? Jestliže ano, jakých?

NE

---

ANO

---
----

Internet

-

Mobilní telefon

-

E-mail

-

Notebook, Laptop

-

Osobní počítač

-

Jiné (vypište prosím)........................

Závěr

Zemědělství je jednou zoblastí národního hospodářství, kde je oblast personálního řízení značně zanedbávána. Výzkum této oblasti, by mohl být na první pohled okrajový, zvláště je-li uskutečňován na tak malém vzorku respondentů, jakým mladí zemědělci jsou. Současné trendy EU však ukazují, že právě mladí zemědělci jsou objektem podpor evropských struktur a zároveň zárukou další budoucnosti. Jsem přesvědčen, že zejména u této skupiny zemědělských pracovníků existuje možnost výraznější stimulace pomocí nových faktorů jako jsou např. vybavenost informačními technologiemi či následná možnost vzdělávání.

Literatura

1. Důvodová zpráva dotačního titulu Podpora mladých začínajících zemědělců, SMA 2000

2. Souhrnná zpráva Budoucnost mladých farmářů v EU, SMA 2000

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info