Jarošovský pivovar uvařil na počest J.A. Bati filtrovaný ležák

Na počest Jana Antonína Bati uvařil Jarošovský pivovar nový dvanáctistupňový ležák nazvaný Jarošovský Jan. ČTK to dnes sdělil Robert Hájek z Nadačního fondu J. A. Bati. Pivovar sídlí v Jarošově, části Uherského Hradiště, v němž se J.A. Baťa narodil. V těchto dnech několik akcí v regionu připomíná 120 let od jeho narození.

Jan Antonín Baťa (1898 až 1965) byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, vedení firmy převzal po jeho tragické smrti v roce 1932 a zasloužil se o rozvoj podniku i Zlína.

Jarošovský Jan je prvním filtrovaným pivem v produkci Jarošovského pivovaru. "Jedná se o typický český světlý ležák. Je uvařen tradičním postupem řemeslného pivovaru, a to pouze z kvalitních místních surovin. Hlavní kvašení probíhá v kvasném tanku a dokvašování v ležáckém tanku," uvedl ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

Pivo je proti běžnému dvanáctistupňovému ležáku více chmelené, s plnou chutí a sladovou vůní. "Má výraznou hořkost, která příjemně doznívá po napití," poznamenal vrchní sládek Jan Vasil. Pivovar se podle zájmu zákazníků rozhodne, zda nechá Jarošovského Jana ve své nabídce.

Společně s Nadačním fondem Jana Antonína Bati vymysleli pivovarníci i originální etiketu, která má podobu otisku boty.Pivovar má ve stálé nabídce tři piva, po letech se tam opět začalo vařit pivo před rokem. Nový pivovar vznikl v opravené budově nedaleko původního areálu někdejšího pivovaru. Pivo se v Jarošově vaří od 17. století. Jeho produkce přesahovala v 90. letech minulého století 300.000 hektolitrů. Po roce 1989 ale pivovar stále obtížněji konkuroval velkým pivovarům a na konci roku 1997 výrobu piva ukončil. Na propagaci pivovaru měla velký vliv píseň Jarošovský pivovar, kterou za odměnu svým sponzorům napsala v roce 1994 skupina Argema.

jmk abz

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info