Kavan: Evropský parlament se dekrety zatím nebude zabývat
10.04.2002 | Hospodářské noviny
Ministr zahraničí a vicepremiér Jan Kavan předpokládá, že pasáže o Benešových dekretech pravděpodobně vypadnou z textu zprávy Evropského parlamentu o České republice.
Evropský parlament (EP) se podle něj 10. června nejspíš ani nebude zabývat rezolucí k dekretům, jak původně plánoval, ale nejprve počká na vlastní právní analýzy. Českou expertizu dekretů, podle níž tyto dokumenty neodporují právu EU, už EP má.
Podle Kavana se i díky české diplomacii začíná dařit věcný přístup k této problematice, která zvyšuje napětí ve střední Evropě.
Zástupci všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně včera debatovali nad návrhem prohlášení k dekretům. Kavan na schůzce předložil pracovní text prohlášení. "Byl jsem rád, že všichni účastníci se shodli na principech, na věcné stránce toho textu. Konkrétní formulace ještě musíme vypilovat, to je otázka týdne či deseti dnů," doplnil. Podle Kavana by v usnesení mělo být, že nelze připustit jakékoli zpochybňování výsledků druhé světové války a poválečného uspořádání včetně majetkových poměrů a jiných právních vztahů.
K problematice Benešových dekretů se včera v Bruselu vyjádřil i člen Evropské komise pro rozšíření Günter Verheugen. Uvedl, že obyvatelé Česka se zbytečně obávají, že diskuse kolem nich by mohla vést k nějakým restitucím nebo refundacím. Dekrety označil za jasnou věc minulosti, jejímž oživováním někteří lidé jen zbytečně a nebezpečně vyvolávají emoce.
Připustil však, že si byl vědom nebezpečí, že tato vysoce emotivní a velmi citlivá otázka bude ovlivňovat obyčejné občany v jejich vztahu k EU. "Nejhorším vyústěním takového chování by mohlo být odmítnutí vstupu České republiky v českém referendu," odpověděl na otázku, v čem je nebezpečí vášnivé debaty kolem dekretů.
Další články v kategorii Podnikání
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)
- Inflace v červnu zpomalila na 1,5 procenta (07.07.2026)
- Povinné zatížení hospodářskými zvířaty kvůli suchu (04.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)

Tweet



