Konference Zemědělského svazu hodnotila aktuální situaci v zemědělství
07.11.2008 | MZe ČR
Možné dopady ekonomické krize na zemědělce hodnotil dnes na celostátní konferenci Zemědělského svazu ministr zemědělství Petr Gandalovič. Debata se samozřejmě vedla i o sektorových prioritách nadcházejícího českého předsednictví.
Ministr Gandalovič se v průběhu svého vystoupení na celostátní konferenci Zemědělského svazu vyjádřil k aktuální situaci. Podle jeho slov se do zemědělství zřejmě promítne i ekonomická krize. Kvůli nižší výkonnosti ekonomiky v příštím roce zřejmě nastane tlak na škrty ve státním rozpočtu. Ministr ale zároveň zemědělce ujistil, že příslib dorovnání přímých plateb, na kterém se nedávno dohodl s premiérem, stále platí. „Pokud se sníží dostupnost úvěrů pro české zemědělce, jsme připraveni diskutovat o tom, zda opět nenastartovat garance Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu,“ podotkl Gandalovič.
Velkým tématem a jednou z hlavních priorit CZ PRES bude politika kvality, ta právě prochází revizí, kterou odstartovala Evropská komise zveřejněním tzv. Zelené knihy v polovině října. České předsednictví chce shrnout širokou debatu založenou na tomto materiálu na konferenci na vysoké expertní úrovni, kterou plánuje uspořádat v březnu příštího roku.
Další oblastí, do které hodlá české předsednictví napřít úsilí, je zjednodušení Společné zemědělské politiky - z pohledu ČR i většiny členských států jde o prioritní téma budoucího fungování SZP zahrnující řadu aspektů jako je rušení nepotřebné legislativy, novelizace předpisů v zájmu jejich zefektivnění, sdílení best practices při implementaci, sjednocení například v otázce Cross compliance či administrace plateb. Zjednodušení zemědělské legislativy vychází z širšího programového zadání EK 2004-2009. „S ohledem na končící mandát současné komise pracuje teď DG AGRI ze zadání komisařky Mariann Fischer Boel na zpracování zprávy, tak zvaného Simplification Reportu, o naplnění těchto vytyčených cílů. České předsednictví má proto ambici tuto otázku významně posunout,“ uvedl Gandalovič.
Další články v kategorii Podnikání
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)

Tweet



