Kuropata posiluje v pivovarech, HSK Invest vytěsnila malé akcionáře
03.02.2015 | E15 on line
Šestá největší tuzemská pivovarnická skupina PMS Přerov má již jen jediného majitele. Je jím společnost HSK Invest, za níž stojí kroměřížský podnikatel Karel Kuropata a pět jeho kolegů. Ti v závěru roku vyplatili menšinové akcionáře skupiny, která sdružuje moravské pivovary Holba v Hanušovicích, Zubr v Přerově a Litovel.
„HSK Invest přistoupila k vytěsnění malých akcionářů především s cílem konsolidovat vlastnickou strukturu a zefektivnit řízení společnosti. Společnost očekává pozitivní dopady tohoto kroku v kontextu své širší investiční strategie,“ řekl deníku E15 prokurista PMS Přerov a spolumajitel HSK Invest Petr Fridrich.
Na základě znaleckého odhadu vypracovaného společností A&CE dostali minoritní akcionáři za akcii ve jmenovité hodnotě 240 korun částku 1104,50 korun, tedy více než čtyřnásobek. U akcií s vyšší jmenovitou hodnotou se pak výplata adekvátně zvyšuje. Z posudku A&CE vyplývá, že experti ocenili hodnotu celé společnosti PMS Přerov na tři čtvrtě miliardy korun.
Žádný z minoritních akcionářů přitom převod nenapadl u soudu. „Proces vytěsnění dosud probíhá dle původních předpokladů. Všechny akcie menšinových akcionářů přešly v souladu se zákonem na HSK Invest 1. ledna,“ dodal Fridrich.
Do konce roku měla HSK Invest v PMS Přerov podíl 97,3 procenta. Valná hromada ale loni v listopadu odhlasovala, že vykoupí akcie menšinových akcionářů. To umožňuje zákon ve chvíli, kdy má jeden majitel více než devadesát procent na základním kapitálu firmy.
Podle výstavu je největším pivovarem skupiny Holba, která předloni vyrobila 328 tisíc hektolitrů. Zubr předloni uvařil 244 tisíc hektolitrů piva a Litovel 176 tisíc. Konkrétní výstavy za loňský rok jednotliví členové skupiny PMS Přerov zatím nezveřejnili. Podle údajů mateřské společnosti ale celkový výstav loni stoupl o zhruba procento.
Autor článku: Dušan Kütner
Další články v kategorii Podnikání
- Jahody jsou naše drahokamy, říkají Korejci. Staly se pilířem zemědělského vývozu (23.03.2026)
- Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick (23.03.2026)
- KARLOVA KORUNA V PENNY: ČESKÉ PRODUKTY TÁHNOU, CUKRU SE PRODALO 12 TISÍC TUN (17.03.2026)
- Zetor letos plánuje představení nové řady traktorů, další propouštění nechystá (16.03.2026)
- Kurýři rozvážek jídla stávkují (13.03.2026)
- Dva strojaři vyrábějí čokoládu podle starých receptur. Moderním trendům se brání (13.03.2026)
- Prazdroj loni v Česku prodal 7,2 milionu hektolitrů piva (12.03.2026)
- Plesl: Zaměření na design a nové trendy jsou pro pivovary krokem do zahraničí (12.03.2026)
- Tradičnímu výrobci minerálek hrozí po 160 letech zánik, lidé doufají v zázrak (11.03.2026)
- Někteří prodejci na Zelném trhu v Brně umožní platit kartou nebo QR kódem (11.03.2026)

Tweet



