Loňská výroba medu 8467 tun byla druhá nejvyšší od roku 1993
13.02.2008 | vetweb.cz
Domácí produkce medu loni klesla meziročně o 600 tun na 8467 tun, přesto je druhou nejvyšší od vzniku ČR. Roční výnos v ČR se v průměru pohybuje kolem 7000 tun. Rok 2007 nebyl pro včelaře špatný, nevyrovnal se však příznivému a teplému předchozímu roku. Včelaři loni zazimovali zhruba 520.000 včelstev, o 5000 méně než v předchozím roce. Výhled do letošního roku pro včelaře tak optimistický není. V důsledku špatného počasí ubude asi polovina včelstev, v některých oblastech budou ztráty i stoprocentní. Nejhůře na tom podle něho budou některé oblasti Středočeského kraje - Příbramsko, Benešovsko a Berounsko. Očekávaný pokles počtu včelstev se odrazí v letošní výrobě medu, která pravděpodobně klesne.
Obchodní řetězce se budou snažit udržet dovozy levného nekvalitního medu ze zahraničí
S výkupními cenami medu producenti spokojeni nejsou. Za kilogram nektarového medu loni dostávali zhruba kolem 30 korun a za tmavý med do 40 korun. Trh je otevřen dovozům a obchodníci toho využívají ke snižování cen. Včelaři z loňské produkce dodali výkupům necelou čtvrtinu a většinu si nechali pro přímý prodej zákazníkům.
Spotřeba medu se v ČR podle svazu včelařů pohybuje kolem 0,7 kilogramu na osobu ročně a podle údajů ČSV každoročně mírně stoupá spolu se stoupající kupní silou obyvatelstva. Například ve Švýcarsku je to 1,4 kilogramu.
ČSV sdružuje zhruba 97 procent českých včelařů. V ČR chovatelů včel každoročně ubývá, loni jich bylo necelých 47.000, o 700 méně než v předešlém roce.
Další články v kategorii Podnikání
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)

Tweet



