Majitel obchodů Billa a Penny zaplatí 24 milionů. Firma nesplnila požadavky antimonopolního úřadu
15.01.2016 | Hospodářské noviny
Společnost REWE obdržela od Krajského soudu v Brně pokutu ve výši 23,89 milionu korun. Firma, která u nás provozuje prodejny Billa a Penny Market, nedodržela závazky z roku 2008, jimiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podmínil její fúzi se společností Plus Discount. Společnost Rewe koupila diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur.
Krajský soud v Brně v pátek potvrdil pokutu 23,89 milionu pro německou společnost REWE Zentralfinanz, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, jimiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podmínil její fúzi se společností Plus Discount. Pokutu firma dostala v roce 2013. Může se ještě proti ní bránit podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Právní zástupce společnosti Tomáš Fiala v pátek u soudu řekl, že to po poradě s klientem zváží.
Rewe provozuje supermarkety Billa a Penny Market, které převzaly prodejny Plus. Ve správním řízení ÚOHS v roce 2008 zjistil, že na některých místních trzích by toto spojení mohlo narušit hospodářskou soutěž. Proto Rewe nabídla závazky, tedy prodej čtyř obchodů v dotčených regionech.
ÚOHS je považoval za dostatečné a fúzi povolil. Prodejny měly být prodány do jednoho roku od vydání rozhodnutí, což se nestalo.
Rewe několikrát požádala o odklad a přehodnocení závazků na prodej pouze dvou supermarketů. Úřad firmě částečně vyhověl, nicméně ani upravené závazky společnost nesplnila. Předem určené prodejny v Domažlicích a Trutnově neprodala.
Její právní zástupce dnes u soudu například tvrdil, že firma kvůli trutnovské prodejně oslovila všechny potenciální zájemce, nikdo ale o ni neměl zájem. Prodejnu v Domažlicích chtělo například konkurenční Tesco, nabídlo ale údajně pětinu obvyklé ceny. Podle Rewe byla také výše pokuty nepřiměřená, v obdobných případech údajně ÚOHS ukládá nižší sankce. To ale soud odmítl. Soudkyně Veronika Baroňová například uvedla, že pokuta tvoří asi 0,05 procenta ročního obratu firmy, ÚOHS přitom může ukládat pokuty do deseti procent. "Pokuta nebyla uložena v nepřiměřené výši, nebyly ani zákonné důvody pro snížení její výše," uvedla Baroňová.
Právnička Hana Banszelová, která zastupovala antimonopolní úřad, v pátek u soudu uvedla, že výsledná sankce je vzhledem k obratu firmy minimální. Podle ní německá firma v některých případech nespolupracovala se zájemci o koupi prodejen. Ke snížení kupní ceny u prodejny, kterou chtělo Tesco, uvedla, že s tím musela společnost Rewe u nuceného prodeje počítat. S úřadem firma údajně spolupracovala většinou, až když se blížily konce lhůt. Někdy zřejmě ani neposkytovala úplné informace.
Společnost Rewe koupila diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur (nyní asi 6,9 miliardy korun). Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma již dříve koupila také odcházející Delvitu.
Další články v kategorii Podnikání
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Česko přidává povinnosti nad rámec EU, podnikatelé žádají změnu (08.12.2025)
- Obchodníci: Letošní vánoční sezona by mohla být úspěšnější než loni (08.12.2025)
- Aperol míří do Ameriky. Italský výrobce chce dobýt trh milovníků piva (08.12.2025)
- Skupina Agrostroj Pelhřimov se loni dostala do ztráty 316,5 milionu korun (08.12.2025)
- Ryby z jižních Čech poputují k zákazníkům na speciálním přívěsu z Olomoucka (08.12.2025)
- Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný (05.12.2025)
- Hospodářství je srdcem naší rodiny, říkají čerství držitelé ocenění Farma roku 2025 (05.12.2025)

Tweet



