Malí vinaři založili asociaci, chtějí zrušit Vinařský fond
06.02.2012 | FinančníNoviny.cz
Menší moravští vinaři založili Vinařskou asociaci, která kritizuje Svaz vinařů a státem zřízený Vinařský fond. Tomu například vytýkají to, že podporuje lahvování vín a ne samotné domácí vinařství. Asociace odmítá Svaz vinařů a chce přímo zrušení Vinařského fondu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Mezi zakladateli asociace je například dvojnásobný držitel titulu Vinař roku Josef Valihrach nebo Vladimír Železný, který ovládá firmu Tanzberg Mikulov.
"Je to poměrně čerstvé, zatím dáváme dohromady další postup," řekl deníku Valihrach. Vinařský fond, kterému malí vinaři odvádějí na podporu domácího vinařství padesát haléřů z každého litru vína, podle asociace ovládají velké firmy, které hrozny dovážejí. Asociace proto přijala dokument, v němž tvrdí, že Vinařský fond podporuje pouze lahvování vína nikoliv domácí vinařství.
Ředitel fondu Jaroslav Machovec prý výhrady zatím zaslechl jen neoficiálně. Podle něj jde ve sporu asociace s velkými firmami o nepochopení. Kritice se nevyhnula ani nejúspěšnější akce fondu Svatomartinské, která je prý spojována také s vínem "mrzké ceny a kvality". Za to podle asociace může vliv velkých dodavatelů, kteří jsou v radě fondu s politiky. Poukazují například na bývalého politika ODS Milana Venclíka, kterého nominoval Svaz vinařů.
Předseda svazu Jiří Sedlo dává celou situaci do spojení s blížící se volbou nového vedení. "Volit se má 21.2., v mnohém mi atmosféra připomíná dění v podobné situaci v roce 2008," řekl LN Sedlo. Podle asociace, která také odmítá záměr ministra financí Miroslava Kalouska uvalit na víno spotřební daň, je svaz nereformovatelný.
Další články v kategorii Podnikání
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)
- Efektivní pekárna v roce 2026: jak vypadá dobře řízený provoz (24.03.2026)
- Obnovení prodejů o svátcích narazilo u ministerstva i odborů (24.03.2026)
- Potravinářský koncern Danone kupuje britského výrobce proteinových nápojů Huel (24.03.2026)
- Čokoláda ho okouzlila, tak ji s manželkou vyrábí. MoonChocolate už sbírá ocenění (23.03.2026)
- Jahody jsou naše drahokamy, říkají Korejci. Staly se pilířem zemědělského vývozu (23.03.2026)

Tweet



