Maloobchodní tržby letí nahoru
26.04.2007 | Potravinářská komora
Historický rekord zaznamenaly únorové tržby v maloobchodě (bez motoristického segmentu), které se meziročně zvýšily o 7,6 %, bez sezónního očištění o 9,5 %. Oproti lednu se zvedly reálně o 1,5 %. Růst 9,4 % zaznamenaly neočištěné tržby v motoristickém segmentu. V listopadu započatý růst tržeb za ubytování a stravování pokračoval i v únoru, a to o 3,4 %. Uvedl to Český statistický úřad.
Spotřeba domácností v lednu a únoru významně přispívala k ekonomickému růstu. Za dlouhodobě rostoucími útratami domácností jsou zvyšující se reálné příjmy, klesající nezaměstnanost, rostoucí objem spotřebitelských úvěrů. Přispívá také dlouhodobě silná koruna k euru i dolaru, což relativně zlevňuje dovážené zboží. Dalším faktorem je štědrá sociální politika státu. V neposlední řadě je třeba zmínit i letošní neobvykle teplé počasí, jehož odrazem je stavební boom. Lidé si pořizují nové bydlení a samozřejmě nakupují zařízení.
Nůžky mezi malými a velkými prodejnami se stále rozevírají. Tržby firem s 50 až 99 zaměstnanci rostly o 17,3 %, zatímco obchodníci s méně než 20 zaměstnanci zaznamenaly růst tržeb jen o 6,6 %.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostly v únoru sezónně očištěné tržby v maloobchodě Evropské unie reálně meziměsíčně o 0,5 %, meziročně po očištění o 2,8 %. Z členských států, za které byla data dostupná, rostly tržby v Lotyšsku o 28,8 %, v Estonsku o 17,8 %, v Polsku o 13,0 %, v Litvě o 10,4 %, v Bulharsku o 10,2 %, ve Švédsku o 6,9 %, ve Finsku o 6,6%, ve Spojeném království o 4,9 %, na Slovensku o 4,7 %, ve Španělsku o 3,9 %, v Lucembursku o 2,7 %, v Rakousku o 2,4 % a v Belgii o 1,1 %, zatímco nezměněny zůstaly v Dánsku. Snížily se v Portugalsku o 2,2 % a v Německu o 1,7 %.
Další články v kategorii Podnikání
- Semix rozšiřuje výrobu: 65 milionů do fermentace (02.04.2026)
- Liberecký kraj spustil on-line tržiště s nabídkou potravin od lokálních výrobců (02.04.2026)
- Prague Bar Show 2026: Rekordní ročník pro největší B2B nápojovou platformu ve střední Evropě (02.04.2026)
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)

Tweet



