Méně bývá takřka vždy více
02.10.1997 | Hospodářské noviny
HN - 2.10.1997
Méne bývá takrka vždy více
- Postupná redukce agrárních podpor ve svete stále více obnažuje netržní strukturu subvencování agrárního sektoru. V té i nadále prevažuje dotace do cen, která je brzdou zmen agrární politiky.
Ackoliv Organizace pro hospodárskou spolupráci a rozvoj (OECD) mohla ve své letošní zpráve konstatovat, že celkové množství prímých subvencí vynakládaných na podporu zemedelství se snížilo, faktická podpora agrárního sektoru v nejvyspelejších ekonomikách sveta zustává nadále na vysoké úrovni. Pokud tedy bylo loni v 24 zemích "klubu bohatých" vynaloženo na první sektor 166 miliard dolaru, bylo to pouze o ctrnáct miliard méne než rok predtím.
Pokud jde o celkový objem zemedelských státních podpor merených ekvivalentem produkcních subvencí (EPS), ten loni mezirocne poklesl pouze o ctyri body na 36 procent. Již více než deset let se tak nemuže dostat na úroven pred patnácti lety, když prumerný EPS dosáhl v letech 1979/81 "pouhých" 29 procent.
Nejvetší potíží subvencování zemedelství rozvinutého sveta zustává zejména vysoký podíl cenových podpor na celkové míre subvencování sektoru. Tyto se prakticky již pres deset let nemohou odtrhnout od 60 procent v rámci EPS, cili pres dve tretiny veškerých zemedelských podpor v ekonomicky vyspelém svete pusobí jako deformace tržních cen. Pouze petina vynakládaných prostredku najde svuj cíl v prímých platbách a približne stejný objem v dalších financních podporách.
Príští svetový zápas o zemedelské trhy se proto povede o presmerování toku agrárních subvencí do prímých plateb a ústup od subvencování cen zemedelských produktu.
Zásadní obrat, který se však z dnešního pohledu jeví spíše jako zacátek mnohem delšího procesu, prineslo ujednání Uruguayského kola GATT, které zatlacilo jednotlivé vlády do tržnejšího prístupu v zemedelské politice. Odstranení exportních subvencí a redukce dalších podpor navíc otevrely dvere mimotarifním bariérám agrárního obchodu, jako jsou veterinární a fytosanitární opatrení.
Presto však nezustal GATT bez odezvy u dvou agrárních supervelmocí - Spojených státu a Evropské unie. Celkove levnejší výroba v USA umožnila loni americké vláde radikálne snížit zemedelský rozpocet až na petinu predchozího stavu. Evropská unie v zásade "zmrazila" rozpoctové výdaje do agrárního sektoru, avšak již nemela sílu na jejich výrazné krácení. v obou prípadech však platí, že nenastal zvrat ve strukture subvencování.
OECD vkládá cást svých nadejí do zemí strední a východní Evropy, které mají dobrou perspektivu zmenit svoji zemedelskou politiku tržním smerem.
Peter Mišúr
Další články v kategorii Podnikání
- Svaz minerálních vod i odborníci žádají nezvyšovat DPH na přírodní vody (22.09.2023)
- Velká sázka na potraviny a elektromobily. OMV rozjíždí spolupráci s Billou (21.09.2023)
- V Rožmberku po více než sto letech opět vaří pivo. A plánují palírnu. (18.09.2023)
- Velkoobchody Makro ČR se v minulém účetním roce dostaly do zisku (15.09.2023)
- Podnikatel vsadil na čerstvé ovoce. Jeho sirupy získaly „potravinového Oskara“ (07.09.2023)
- Ve Vyškově bude pivní festival a otevřou se historické objekty (06.09.2023)
- Blendované pálenky a poctivý šnaps. Čeští paliči vytváří nové kategorie (04.09.2023)
- S vínem začínali manželé Bodlákovi v garáži. Dnes ho dodávají hlavně restauracím (03.09.2023)
- Kofole v pololetí stouply tržby i provozní zisk, klesl ale objem prodaných litrů (01.09.2023)
- Prazdroj zdraží od října pivo průměrně téměř o šest procent (01.09.2023)