Metanolová aféra dočasně poškodila některé likérky

Metanolová aféra, která vypukla před pěti lety, dočasně poškodila některé likérky ve Zlínském kraji. Nyní už ale vyrábějí minimálně stejné množství lihovin jako před začátkem kauzy. Aféra zároveň vedla k tomu, že zákazníci začali nakupovat kvalitnější alkohol. ČTK to zjistila z odpovědí oslovených likérek v regionu.

Vizovickou likérku Rudolf Jelínek stáhla prohibice spojená s metanolovou kauzou do první ztráty od roku 1998. Podle výkonného ředitele společnosti Vladimíra Darebníka ztráta činila 15,9 milionu korun, ještě v roce 2010 přitom firma dosáhla zisku 22,6 milionu.

"Už rok po prohibici jsme se opět vrátili k zisku a situace se stabilizovala. Přesto hospodářský výsledek za rok 2013 snížily dozvuky metanolové aféry. Museli jsme nakoupit nové kolky na celou produkci, vypořádat se s rostoucí administrativní zátěží nebo s povinnými kaucemi pro distributory lihovin," uvedl Darebník. Teprve v roce 2015 se firma vrátila k podobné ziskovosti, jakou měla před metanolovou aférou.

Výrazný úbytek zákazníků zaznamenala v roce 2012 také Likérka Nezdenice na Uherskohradišťsku. "Propad prodejů trval tři roky. U zákazníků panovala při nákupu alkoholu nedůvěra. Nyní už jsme opět na úrovni původní produkce, vyrobíme kolem 30.000 lahví ročně," řekl ČTK majitel likérky Petr Beníček.

Rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršice u Blatnice na Uherskohradišťsku naopak metanolová aféra pomohla. Jak uvedl Martin Žufánek, jednatel firmy ŽUSY, která lihovar provozuje, podnik za uplynulých pět let více než trojnásobně zvýšil prodeje. "Do vypuknutí kauzy jsme byli na hranici bytí a nebytí. Na trhu bylo ohromné množství nelegálního a domácího alkoholu a lidi nezajímalo, kdo ho vyrobil a za jakých hygienických podmínek," uvedl Žufánek.

V souvislosti s aférou začala zákazníky podle oslovených likérek mnohem více zajímat kvalita a původ kupovaných lihovin. "Lidé se po aféře nebojí připlatit si za kvalitní alkohol. Raději nakoupí menší množství za vyšší cenu, než aby ho kupovali kvanta a měli strach, že někdo zemře nebo oslepne," řekl ČTK Adam Navrátil, majitel Navrátilovy pálenice ve Zlíně.

Firma se zabývá pěstitelským pálením, letos na trh poprvé nasadila také 1300 lahví vlastní značkové slivovice. "Za dva měsíce byly pryč, máme vyprodáno," řekl Navrátil. Kromě ovocných pálenek se podle producentů lihovin v regionu postupně zvyšuje zájem také o bylinné likéry, gin nebo absint. Naopak poptávka po levnějším alkoholu v podobě rumu či vodky slábne.

Směs 10.000 litrů lihu s jedovatým metanolem vyrobili v létě 2012 Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Následně ji dodali Jiřímu Vaculovi z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který z části vyrobil rum a vodku, zbytek prodal překupníkům. Po konzumaci otráveného alkoholu zemřelo na pět desítek lidí, další mají doživotní zdravotní následky. Křepela s Fianem byli odsouzeni na doživotí, Vacula, který se soudem spolupracoval, přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info