Mohou Britové do Beskyd na houby? Rozhodne vláda
09.01.2008 | tyden.cz
Česká vláda bude povolovat jednodenní výlet na houby. Nejde o vtip, ale o praktický příklad toho, jak funguje novela zákona o ochraně přírody. Skupinka britských a českých mykologů, kteří vyrazí do Beskyd, musí prokázat, že na houby jdou ve veřejném zájmu. Jedině tak jim může Topolánkův kabinet vydat povolení.
Čtyřicítka Britů a jejich dva čeští průvodci plánují na letošní podzim - konkrétně od šestého do třináctého října - společné setkání v Čechách. A kam jinam by měli vyrazit než na houby? Aby se naši nadšenci pochlubili, co v českých lesích roste, chtějí vstoupit do dvou národních přírodních rezervací v Beskydech. Mají před sebou ale nečekanou překážku - Topolánkovu vládu. "Cílem mezinárodního setkání je poznat mykoflóru charakteristických biotopů navštívených území a přispět k jejímu poznání, což lze kvalifikovat jako veřejný zájem," píše se ve zprávě, kterou má kabinet na stole.
Silnice a jezy. Anebo bažantnice a vyhlídky
Ministerstvo životního prostředí se vstupem do lokalit Razula a Salajka již předběžně souhlasilo, má ale několik podmínek. "Vstup je možný pouze v jednom dni v požadovaném termínu," jmenoval jednu z nich mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Mykologové také musí o své vycházce sepsat zprávu a v tištěné i elektronické podobě ji poslat státní Agentuře ochrany krajiny a přírody.
Že o každé žádosti o výjimku bude rozhodovat vláda, prošlo v roce 2004 do novely zákona o ochraně přírody. Ustanovení tam prosadil tehdejší poslanec za ČSSD Vlastimil Aubrecht. Předtím se o pravomoci dělil kraj a ministerstvo životního prostředí. Aubrecht svůj záměr tehdy odůvodňoval tím, aby ministerstvo životního prostředí nebylo ve výhodě proti ministerstvu průmyslu a problémy posuzoval nezávislý arbitr, tedy vláda. Aubrechtovi šlo zejména o zásadní projekty, jako jsou stavby dálnic přes chráněné krajinné oblasti či stavby jezů na Labi. Ve finále se ale kabinet musí zabývat i drobnostmi typu povolení vyhlídkových letů nad chráněnou oblastí, či zda si myslivci v této lokalitě mohou založit bažantnici.
Gandalovič: Je to formální hlasování
Naposledy z podobného soudku vláda posuzovala problém zvířecích koutků. Ministři museli přemýšlet o tom, zda je dobré, aby koutky se zvířaty například v zámeckých parcích mohly vybírat vstupné po celý rok.
Novela zákona o ochraně přírody se kvůli Aubrechtově vsuvce zatím nechystá. "Myslím, že tento systém je nastaven správně. Neubírá nám to čas, většinou jde o nekonfliktní věci, které formálním hlasováním potvrdíme," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Když ministři narazí na problém mezi jednotlivými resorty, zpravidla podle Gandaloviče sporný bod z jednání stáhnou a na úrovni ministerstev mezi sebou vyřeší.
Další články v kategorii Podnikání
- Semix rozšiřuje výrobu: 65 milionů do fermentace (02.04.2026)
- Liberecký kraj spustil on-line tržiště s nabídkou potravin od lokálních výrobců (02.04.2026)
- Prague Bar Show 2026: Rekordní ročník pro největší B2B nápojovou platformu ve střední Evropě (02.04.2026)
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)

Tweet



