Musíme přijmout karty, jimiž hraje Evropská unie, říká ministr z

MF Dnes 3.8.1998

Musíme přijmout karty, jimiž hraje Evropská unie, říká ministr zemědělství

Praha - Nový ministr zemědělství Jan Fencl, který se z postu předsedy Svazu zemědělských družstev a společností rázem dostal na druhou stranu barikády, chce podle hospodářských možností státu podporovat zemědělce po vzoru Evropské unie. "Zemědělským podnikatelům je potřeba dát dlouhodobější představu o rozvoji tohoto odvětví a vytvořit pro ně standardní podmínky, které mají zemědělci v Evropské unii, kam zákonitě směřujeme," říká Fencl a dodává, že začít se musí především s legislativou.

Tvrdíte, že domácí agrární politika by měla být stejná jako společná zemědělská politika Evropské unie. Tu ovšem dnes celý svět kritizuje a i Evropa už začíná přemýšlet o změnách. Nezdá se vám, že půjdeme proti přirozenému vývoji?

Pokud chceme do Evropy, a já chci, odmítám jakákoliv jiná teoretická řešení. Nehodlám zkoumat, jestli je evropská zemědělská politika dobrá, nebo špatná. Jiné řešení by mělo charakter euroskepticismu a v podstatě by nás to od vstupu unie oddalovalo, místo abychom se přibližovali. Takže, chceme-li vstoupit do klubu, musíme přijmout pravidla hry, podle kterých se u nich hraje.

Nebojíte se, že se jednou budeme vracet na původní pozice?

I kdybyste měl pravdu, vidím naše řešení jako jedinou možnou cestu. Nejsem přítelem žádné třetí cesty. Náš cíl dnes není pohyblivý, ale pevný. Současná pozice EU- současné regule i současné zdroje je to, co chci. Pokud tam dorazím a situace se změní, potom podle ní budu modifikovat své další kroky.

Jak velké dotace na plnění svých plánů dostanete?

Kolik přesně vyjednám v rámci státního rozpočtu se nedá předem říci. Budou to velmi složitá jednání a dejte mně prostor k tomu, abych jednání vedl úspěšně. Chtěl bych sjednat jasné vylepšení pozice českým zemědělcům a jsem přesvědčen, že se mi to podaří.

Myslíte si, že se současná vláda bude zemědělstvím zabývat více než ty předchozí?

V tuto chvíli připravujeme prohlášení vlády, kde si každý přečte jasnou pozici českého zemědělství, a myslím, že s ním bude spokojen. Premiér si mě vybral do funkce ministra, protože chce pro zemědělství něco udělat. Vlastnické vztahy v zemědělství by konečně měl vyřešit prodej státní půdy. Budete ho předkládat ve stejné podobě jako váš předchůdce? Ne tak docela. Prodej pouze do českých rukou s co nejdelší dobou splácení zcela zřejmě. Směřujeme-li k tomu, aby půda skončila v rukou zemědělců, musíme vytvořit podmínky pro to, aby zemědělec, který má prázdnou kapsu, si mohl půdu koupit. Toho můžeme docílit jenom odkladem splátek. Zároveň by měla být zachována přednost nákupu půdy. Těm, kteří zprivatizovali zemědělský majetek, nemůžeme dnes říct, že nebudou mít při nákupu přednost.

Budou si tak moci půdu koupit i právnické osoby, a ne jen fyzické, s čímž počítal původní návrh?

Jestliže tehdy nemovitý i movitý majetek privatizovaly celé společnosti, taková byla atmosféra a vůle, musíme i právnickým osobám umožnit, aby si mohly státní půdu koupit. Nechci preferovat ani jednu formu. Jsem prostě názoru, že obě dvě formy, jak právnické, tak i fyzické osoby, musí mít možnost si půdu koupit.

Jak chcete řešit dluhy družstev a jejich věřitelů, tedy novelu transformačního zákona?

Dnes už usiluji o novelu transformačního zákona z pohledu najít řešení pro oprávněné osoby, tedy věřitele. Už nesměřuji k řešení z pohledu povinných osob, protože tito dlužníci dokáží v rámci platných zákonů tento problém ošetřit, například přeměnou v jinou společnost. Budou pak možná podnikat s menší zátěží a menšími problémy. Ti, co to nedokáží, mají prostě smůlu. Pokud se novela neprotáhne parlamentem třeba i v nějaké kompromisní podobě mezi vládním a poslaneckým návrhem, rozšíří se podle mého názoru řady věřitelů a nebude jich málo, kteří jednou provždy ztratí jakoukoliv šanci. Zároveň ovšem zdůrazňuji, že jakékoliv řešení, jakýkoliv kompromis neuspokojí oprávněné osoby z pohledu vyplacení. Je to jenom šance pro věřitele při stabilizaci podnikání v zemědělství, že jejich cenný papír pro ně bude mít hodnotu nebo výnosovou jistotu. Dokonce si přestavuji, že jeho hodnota s roky poroste.

Dlouhodobá perspektiva však věřitele asi moc neuspokojí...

Ano, je to jen dlouhodobý cíl, nebo spíš šance. Ale jistota je pouze jedna;pokud neuděláme nic, spousta lidí přijde i o tuto šanci a nikdy nedostanou nic.

JAN CIZNER

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info