MŽP: Návrh poslankyně Jakubkové jde proti kvalitě životního prostředí
03.11.2008 | Agris
Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) je překvapeno návrhem poslankyně Věry Jakubkové, která údajně dohodla s dopravci kompromisní variantu omezení kamionů, podle níž by v pátek nákladní vozy platily vyšší sazbu mýtného, zákaz jízd by se jich však netýkal. Konstatoval to mluvčí MŽP Jakub Kašpar.
Nyní, když je mýtné jen na dálnicích a silnicích transevropské sítě, by podle jeho slov vedlo radikální zvýšení mýtného v určitou dobu k přesunu kamionů z dálnic na souběžné silnice II. tříd, které valnou většinou vedou skrze obce. To je v příkrém rozporu se zájmy kvality života a ochrany životního prostředí a nemůže to vést ke zvýšení bezpečnosti provozu ani propustnosti komunikací, spíše naopak. Větší bezpečnost a propustnost komunikací přitom mají být hlavním cílem plánovaného zákazu jízd.
„Starostové a hejtmani paní kolegyni Jakubkové za takové antizelené řešení pěkně poděkují,“ komentuje dohodu vicepremiér Martin Bursík a dodává: „Podle srpnového průzkumu veřejného mínění si zákaz jízd kamionů v pátek odpoledne přeje 84 % obyvatel, ti také nebudou rádi.“
Koaliční dohoda výslovně uvádí, že v pátek odpoledne bude jízda kamionů zakázána. Vládní návrh novely je na programu vlády již toto pondělí. Má platit pro celou silniční síť a je pro dopravce velmi luxusní, neboť jim dává volnost vybrat si, zda řidič kamionu v pátek ukončí směnu už v 15 hodin, anebo zda ještě bude po skončení zákazu v 18 hodin pokračovat 1-4 hodiny v jízdě.
Způsob navrhovaný poslankyní Jakubkovou by fungoval pouze, pokud by bylo mýtné na celé síti silnic včetně II. a III. tříd. Za stávající situace je její návrh nerealistický a nepoužitelný, protože by vedl k objíždění a nezlepšil bezpečnost provozu ve špičce. Výhledově mohou být přirážky k mýtnému ve špičkách perspektivním řešením, ale dokud nebude mýtné na celé silniční síti, jediným smysluplným a jednoduše srozumitelným řešením je zákaz jízd na celé silniční síti.
Další články v kategorii Podnikání
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)

Tweet



