Na vyšší platy si nejprve zemědělci musí vydělat
06.12.2001 | Denik.cz
Zvýšení minimální mzdy z 5000 na 5700 korun hrubého může někde značně zkomplikovat situaci v zemědělství, kde jsou všeobecně nízké platy. "Pro nás to bude problém hlavně mladých lidí po vyučení a dále mimo sezónu nekvalifikovaných pracovníků v rostlinné výrobě. Zatím nikdo minimální mzdu nepobírá, ale začínáme u 32 korun na hodinu, teď se to přehoupne a budeme těmto pracovníkům muset přidat," míní předseda představenstva a. s. ZP Hospříz na Jindřichohradecku Bohumil Holakovský.
"Přitom naše příjmy nejsou na tak vysoké úrovni. Prosperita v zemědělství neodpovídá tomu, jak rychle se platy zvedají. Valorizovat mzdy si dovolíme tak jednou za čtyři roky, protože to těžko vychází, když potřebujeme také nakupovat nové stroje, techniku a podobně," říká Bohumil Holakovský.
Podotýká, že je například často oslovují i pojišťovny s návrhy různých připojištění pracujících, kdy je možné náklady odečítat z daně. "Rádi bychom i takto lidem vyšli vstříc, ale bohužel, finanční situace nám nedovoluje přidávat ani na platech," dodává B. Holakovský.
Další články v kategorii Podnikání
- KARLOVA KORUNA V PENNY: ČESKÉ PRODUKTY TÁHNOU, CUKRU SE PRODALO 12 TISÍC TUN (17.03.2026)
- Zetor letos plánuje představení nové řady traktorů, další propouštění nechystá (16.03.2026)
- Kurýři rozvážek jídla stávkují (13.03.2026)
- Dva strojaři vyrábějí čokoládu podle starých receptur. Moderním trendům se brání (13.03.2026)
- Prazdroj loni v Česku prodal 7,2 milionu hektolitrů piva (12.03.2026)
- Plesl: Zaměření na design a nové trendy jsou pro pivovary krokem do zahraničí (12.03.2026)
- Tradičnímu výrobci minerálek hrozí po 160 letech zánik, lidé doufají v zázrak (11.03.2026)
- Někteří prodejci na Zelném trhu v Brně umožní platit kartou nebo QR kódem (11.03.2026)
- Zisk výrobce čokolády Lindt & Sprüngli loni stoupl o téměř deset procent (11.03.2026)
- Bernard posílá do světa Jarní speciál (08.03.2026)

Tweet



