Nadvýrobu vyřeší podpora luk a pastvin
03.03.2005 | Agris
Svaz marginálních oblastí (SMO) ve svém návrhu Diferencované platby na hektar podporuje snahu ministra zemědělství Jaroslava Palase motivovat zemědělce k hospodaření na loukách a pastvinách. Cílem těchto snah je vyřešit opakované problémy s nadprodukcí obilí. SMO zastupuje zemědělce hospodařící v marginálních (horských a podhorských) oblastech České republiky.
SMO zásadním způsobem nesouhlasí se současným návrhem nastavení doplňkových plateb Top-Up, spočívajícím v podpoře ploch orné půdy a VDJ. Tato kombinace nemotivuje zemědělce k omezení intenzivní výroby na orné v horších polohách často s vysokými náklady, což má mimo jiné za následek vytváření nadprodukcí a pokles cen jednotlivých komodit. Zároveň dochází k poklesu skotu a tím i k poklesu "krmných ploch" potřebných pro jeho chov. Pokles skotu a pokles ploch s krmnými plodinami logicky opět vede ke snaze na uvolněných hektarech vyrábět často nerentabilní tržní produkci.
Dle našeho názoru za jediné racionální řešení v této situaci považujeme zavedení 2 plateb:
a) na plochu krmných plodin : TTP + krmné plodiny na orné (namísto platby na VDJ)
b) na plochu nekrmných polních plodin (plocha orné s tržními plodinami).
Podpora ploch s krmnými plodinami povede k rozšiřování těchto ploch na úkor orné v horších oblastech, ke zvyšování objemu krmivové základny a tím k zastavení nežádoucího poklesu skotu v ČR. Tento systém zároveň motivuje zemědělce z horších oblastí k přechodu od nerentabilní polní produkce k chovu přežvýkavců.
Ing. Milan Boleslav
předseda Svazu marginálních oblastí
Další články v kategorii Podnikání
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)
- Z Lesů ČR letos budeme chtít „jen“ 2,5 miliardy, říká ministr (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)
- Skotská palírna nabídne whisky v hliníku. Nad zdravotními důsledky visí otazník (19.01.2026)
- Kanada sníží cla na čínské elektromobily, Čína na zemědělské produkty z Kanady (19.01.2026)
- Michelinská restaurace propadla u inspekce v hygieně. Šéfkuchař se brání (19.01.2026)

Tweet



