Některé ryby z dovozu jsou chybně označené
08.11.2004 | Agris
V rámci dozoru nad zdravotní nezávadností potravin živočišného původu včetně jejich označování se Státní veterinární správy ČR (SVS) setkává s tím, že zejména určení živočišných druhů, ze kterých výrobek pochází, nemusí být přesné a někdy je dokonce zavádějící. Informoval o tom tiskový mluvčí SVS Josef Duben.
Před časem byl například podle mluvčího řešen problém, zda lze uvádět do oběhu baltické sardinky, když v severních mořích, zejména Baltském, žijí nikoli sardinky, ale příbuzné šproty. Nakonec vše řeší v rámci EU Nařízení Komise č. 1181/2003, a to tak, že obchodní název „baltické sardinky“ lze použít, ale za přesně daných podmínek, kdy konzervy obsahují buď výhradně sardinku Sardina pilchardus (sardinka obecná) anebo některý druh typu sardinka, přičemž tento druh pak musí být blízko obchodního názvu uveden názvem latinským.
Dalším případem pak je na trh uváděný „pstruh holandský“, přičemž na výrobku je sice uvedeno latinské jméno Argentina silus, což však ale není žádný pstruh ani lososovitá ryba, kam pstruh patří, ale ryba stříbrnice, která je příbuzná například koljušky. Stříbrnice se nicméně vyskytuje v pobřežních vodách Holandska, jinak podél celé západní Evropy od Norska po Biskajský záliv. V současné době SVS podle Dubna zvažuje, zda lze toto označení posoudit, je-li v souladu s platnými předpisy, či nikoli. „Každopádně by si zákazník měl uvědomit, že v případě údajného holandského pstruha jde nikoli o pstruha, ale jiný druh ryby, čemuž také odpovídá mnohem nižší cena, což výrobce správně respektuje,“ uvedl Duben.
Další články v kategorii Podnikání
- Ani loňský rok dlouhodobému propadu gastra nepomohl. Profitují kavárny (23.01.2026)
- Čistý zisk řetězce Kaufland v ČR stoupl v uplynulém účetním roce na 3,19 mld. Kč (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)
- Z Lesů ČR letos budeme chtít „jen“ 2,5 miliardy, říká ministr (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)
- Skotská palírna nabídne whisky v hliníku. Nad zdravotními důsledky visí otazník (19.01.2026)

Tweet



